باید‌ها و نباید‌های بعد از بوتاکس جهت تجربه تزریق کارآمد و موثر

باید‌ها و نباید‌های بعد از بوتاکس جهت تجربه تزریق کارآمد و موثر

بسیاری از بیماران می‌پرسند: «برای اطمینان از موفقیت تزریق بوتاکس، چه اقداماتی باید انجام شود؟» در اینجا بعضی از نکاتی که تضمین می‌کند بوتاکس شما با بهترین نتیجه همراه است، مطرح شده است. مهمترین تصمیمی که شما در هنگام انجام بوتاکس می‌گیرید، انتخاب فرد تزریق کننده است. فردی را انتخاب کنید که بوتاکس را به طور منظم انجام می‌دهد و در حوزه آخرین تکنیک‌ها آموزش دیده است. شما همچنین باید در طول هفته قبل از عمل، مصرف محصولاتی مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ویتامین E، گینگو و روغن ماهی را متوقف کنید یا حداقل آن را کاهش دهید. این کار احتمال کبود شدن را کاهش می‌دهد.

استفاده زیاد از بوتاکس خوب یا بد؟

اگر یک بوتاکس اندک عالی باشد، پس مقدار زیاد آن باید شگفت انگیز باشد. اشتباه است! در روش بوتاکس، مقدار کمی از این تزریق تاثیر چشمگیری دارد. از تزریق کننده خود بخواهید برای اولین بار یک درمان سبک تر را داشته باشد. شما همیشه می‌توانید در صورت نیاز، بوتاکس بیشتری دریافت کنید، اما اگر بیش از حد اعمال شود کاری نمی‌توان کرد. طبیعی ترین نتایج حاصل از مقدار مناسب بوتاکس است. تزریق کننده ماهر می‌داند که شما چقدر بوتاکس نیاز دارید تا به بهترین شکل باشید.

قبل از بوتاکس چه کاری باید انجام داد

قبل از بوتاکس چه کاری باید انجام داد

در اینجا اقداماتی که باید قبل از درمان بوتاکس انجام دهید تا از یک تجربه خوب اطمینان حاصل کنید، مطرح شده است:

پزشکی را انتخاب کنید که می‌داند چه کاری انجام می‌دهد

همانطور که مورد تاکید قرار گرفت، انتخاب یک پزشک دارای مدرک تخصصی و با تجربه بسیار بسیار مهم است. بوتاکس خوب به مهارت و تکنیک فرد تزریق کننده بوتاکس بستگی دارد، بنابراین تحقیق خود را انجام دهید و پزشکی را پیدا کنید که در زمینه آناتومی صورت متخصص است و چندین سال با موفقیت درمان بوتاکس را انجام داده است (با تعداد شکایت کم بیماران). در حالت ایده آل، بیش از یک مشاوره بوتاکس دریافت کنید.

با پزشک خود شفاف باشید

برای ایمنی خود، به پزشک تان در مورد تاریخچه پزشکی خود بگویید تا بتواند به شما اطمینان دهد که آیا متقاضی خوبی برای دریافت بوتاکس زیبایی هستیدیا خیر. به پزشک خود بگویید:

 • چه داروها، مکمل‌ها، گیاهان دارویی و … مصرف می‌کنید
 • چه حساسیت‌های دارید؟
 • اگر هر گونه مشکل، شرایط یا بیماری دارید
 • اگر هرگونه فرآیند پزشکی دارید یا خواهید داشت (به عنوان مثال بوتاکس قبلی، عمل جراحی، درمان‌های دیگر و …)
 • اگر باردار یا شیرده هستید یا در حال اقدام برای باردار شدن هستید
 • هر چیز دیگری که می‌توانید فکرش را بکنید

اگر این اولین بوتاکس شماست، به پزشک خود بگویید. بعضی از پزشکان ممکن است با بیماران که برای اولین بار بوتاکس انجام می‌دهند محافظه کارتر باشند تا ببینند بیمار چگونه به بوتاکس واکنش نشان می‌دهد و نتیجه ای بهتر در دراز مدت به ارمغان داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که بوتاکس درمان مناسبی برای شماست

پزشک ارائه دهنده بوتاکس معتبر و با تجربه می‌داند چه بوتاکسی می‌تواند برای پوست شما انجام دهد و کدام یک را نمی‌تواند انجام دهد. به عنوان مثال، ممکن است استفاده از فیلرها به جای بوتاکس برای چروک‌های خاصی روی صورت شما بهتر باشد، پس مطمئن شوید که شما و پزشکتان در مورد بهترین درمان برای مشکلات پوستی خود بحث می‌کنید.

با پزشک خود هم نظر باشید

اطمینان حاصل کنید که هم شما و هم پزشک تان در مورد این که تمایل دارید چه قسمت‌هایی از صورت درمان شود، برای اصلاح آن‌ها چقدر ایده آل فکر می‌کنید، و این که نتایج نهایی ایده آل چیست، شفاف باشید. افراد مختلف زیبایی‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، اگر ظاهر صورت “یخ زده” تعریف پزشک شما از بوتاکس موفق است، اما شما اختلاف نظر دارید، بهتر است مطمئن شوید که هر دوی شما هدف یکسانی را دارید یا در نهایت به این نتیجه می‌رسید که پزشک شما فکر می‌کند زیبا است اما شما فکر می‌کنید وحشتناک است

در مورد اثراتی که بوتاکس می‌تواند داشته باشد، انتظارات واقع بینانه داشته باشید

در مورد اثراتی که بوتاکس می‌تواند داشته باشد، انتظارات واقع بینانه داشته باشیدنتایج بوتاکس می‌تواند به شدت خوب باشد، اما نتایج پس از بوتاکس شما ممکن است به اندازه ای که انتظار دارید، عالی نباشد. انتظارات واقع گرایانه در مورد نتایج خود، از نا امیدی بی مورد شما جلوگیری خواهد کرد.

مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید

یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، مصرف داروهای زیر را قطع کنید

 • آسپرین
 • ایبوپروفن، یا عمومی یا آدویل، آلو، یا موترین
 • اگزیدرین
 • ویتامین E
 • روغن ماهی یا امگا ۳
 • جینسنگ

این کار موجب به حداقل رساندن خونریزی پس از بوتاکس می‌شود. اگر شما مجبور به مصرف داروی مسکن هستید، تیلنول خوب است. همچنین، چند روز قبل از انجام بوتاکس، از خوردن الکل اجتناب کنید.

از پرسیدن سوال هراس نداشته باشید

فهرستی از سوالاتی را که می‌خواهید از پزشک خود بپرسید تهیه کنید و آن را در جلسه مشاوره بوتاکس خودتان همراه ببرید. به این ترتیب چیزی که می‌خواهید بپرسید را فراموش نخواهید کرد. بپرسید درمان چقدر هزینه دارد، چند واحد بوتاکس نیاز خواهید داشت، چه مدت باید تزریق بوتاکس انجام دهید، و غیره. در مورد عوارض جانبی، خطرات و چگونگی مراقبت از پوست خود پس از بوتاکس و این که فردی با وضعیت پوست شما چند وقت یک بار باید بوتاکس دریافت کند، سوال بپرسید. در حالی که شما می‌توانید در مورد همه این موارد به صورت آنلاین مطالعه کنید، بهتر است آن را مستقیم از دهان پزشک خود بشنوید. همچنین از پزشک خود بپرسید در صورتی که مشکلی بعد از درمان بوتاکس بروز یابد، چه کاری انجام خواهد داد. اگر کبودی قابل ملاحظه ای داشته باشید، آیا به شما یک لیزر تخلیه با اشعه V ارائه می‌دهد تا کبودی‌ها به حداقل برسد؟ اگر در نهایت ابروهای شما سیخ شود، آیا آن‌ها را بدون بار می‌کند؟ اگر نتیجه بوتاکس در عرض یک هفته از بین برود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ از سوال پرسیدن نترسید! دانستن پاسخ قبل از  فرآیند بهتر از بعد است.

در طول فرایند بوتاکس چه باید کرد؟

در طول فرایند بوتاکس چه باید کرد

آنچه که شما در طول بوتاکس انجام می‌دهید به اندازه کارهایی که قبل و بعد از بوتاکس انجام می‌دهید، مهم نیست، اما در اینجا چندین مورد مطرح شده است که باید در جلسه درمان خوب در ذهن داشته باشید:

به صورت طبیعی بروید

قبل از اینکه بوتاکس دریافت کنید، پوست شما با مالیدن الکل یا ضدعفونی کننده تمیز می‌شود، بنابراین راحت باشید و بدون استفاده از چیزی روی پوستتان به مطب مراجعه کنید. اگر آرایش دارید، به هر حال پاک خواهد شد.

بی حرکت باشید ولی دقت کنید

اگر از سوزن می‌ترسید، با فکر کردن در مورد آن خود را دچار ناراحتی نکنید. ذهن خود را بر روی چیزی تصادفی تنظیم کنید، مثل میمون‌هایی که با آناناس شعبده بازی می‌کنند. بوتاکس قبل از اینکه شما از آن آگاه شوید، تمام خواهد شد. بی حرکت بمانید اما توجه داشته باشید و دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. او در طی فرآیند تزریق، از شما می‌خواهد که لبخند بزنید، رها کنید، اخم کنید و غیره.

از یک کیسه یخ استفاده کنید

استفاده از یخ قبل، در طول و بعد از بوتاکس می‌تواند هر گونه علائم احتمالی کبودی را کاهش دهد

پس از درمان بوتاکس چه کاری باید انجام داد؟

پس از درمان بوتاکس چه کاری باید انجام داد

کارهایی که بعد از بوتاکس انجام می‌دهید و چگونگی مراقبت از پوست بسیار مهم است

چه مدت بعد از بوتاکس می‌توان خوابید

از آنجایی که بوتاکس نیاز به جایگزیدگی در محل تزریق دارد، باید حداقل چهار ساعت قبل از خوابیدن صبر کنید. علاوه بر این که به مدت چهار ساعت نباید بخوابید یا دراز بکشید، باید سر خود را بالا نگه دارید. بهترین کاری که می‌توانید برای چهار ساعت اول بعد از درمان بوتاکس انجام دهید این است که در خانه استراحت کنید و صاف بنشینید. شما باید قانون چهار ساعته را در خوابیدن در نظر بگیرید و حداقل چهار ساعت پس از درمان با بوتاکس منتظر بمانید. برای جلوگیری از هر گونه اختلال در ا الگوی خواب تان، زمانی را برای درمان انتخاب کنید که به شما فرصتی برای استراحت قبل از خواب می‌دهد.

دیگر مواردی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت کنید

 • ناحیه ای از پوست که بوتاکس تزریق شده است را لمس نکنید. از مالیدن و ماساژ دادن ناحیه تحت درمان به مدت ۲۴ ساعت اجتناب کنید، زیرا ممکن است بوتاکس به سایر عضلات ناخواسته گسترش یابد.
 • از فعالیت بدنی شدید اجتناب کنید.
 • از مصرف مقادیر زیاد الکل اجتناب کنید.
 • تا ۲۴ ساعت از فیشال، لایه بردارهای شیمیایی، میکرودرم ابریشن و … اجتناب کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون که در بالا ذکر شد اجتناب کنید.
 • اگر دچار کبودی با بوتاکس شدید، ویتامین K موضعی و آرنیکا می‌توانند کمک کننده باشند. یا می‌توانید اشعه V ، درمان‌های لیزری رنگ پالسی یا KTP را دریافت کنید تا کبودی سریعتر برطرف شود. کانسیلرهای سبز یا زرد نیز می‌توانند به پوشاندن کبودی کمک کنند.
 • اگر به پیگیری نیاز دارید یا از نتایج خود ناراضی هستید، دوباره به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر هر گونه عوارض جانبی یا مشکلی را در اثر درمان بوتاکس تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید.

انجام این اقدامات قبل، در طول و پس از بوتاکس به شما کمک می‌کند که هم تجربه بوتاکس بهتری داشته باشید و هم نتایج بهتری دریافت کنید.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *