از بین بردن جای زخم بعد از کاشت مو با لیزر و کاشت مو در محل بخیه

از بین بردن جای زخم بعد از کاشت مو با لیزر و کاشت مو در محل بخیه

بسیاری از بیماران هنگام اقدام برای جراحی کاشت مو  علاقه مند هستند بدانند که آیا پس از این فرآیند جای زخمی بر جا می‌ماند یا خیر؟ پاسخ به این سوال بله است. جای زخم شیوه بهبودی بدن شما پس از جراحت است. مراقب باشيد که فریب کلينيک‌هایی که ادعای “جراحی بدون جای زخم” دارند را نخورید، زيرا اين امکان وجود ندارد. این که جای زخم در پی انجام این روش چقدر قابل مشاهده باشد به عوامل متعددی از جمله روش استفاده شده برای برداشتن مو از ناحیه اهدا کننده، طول موهای شما پس از فرآیند، تمایل بدن به ایجاد اسکار، و مهمتر از همه مهارت جراحی که این عمل را انجام می‌دهد، بستگی دارد. هرچند تکنیک‌های کاشت مو بدون شک در سال‌های اخیر بهبود یافته و تا حدی به علت استفاده گسترده از تکنیک‌های FUE  کم تهاجمی‌تر (استخراج واحد فولیکولار) ، باعث ایجاد جای زخم کمتر نسبت به قبل شده است، هنوز هم تمام بیماران کاشت مو جای زخم‌های دائمی پس از عمل خواهند داشت.

FUT یا FUE و طول موها


FUT یا FUE و طول موها

در حال حاضر دو روش برای برداشتن مو از ناحیه اهدا کننده در اطراف پشت و دو طرف پوست سر شما وجود دارد. کاشت واحد فولیکولار “FUT” یا روش نواری و  استخراج واحد فولیکولار ” FUE”. کاشت مو به روش FUT شامل برداشتن بخش کوچکی از پوست دارای مو از ناحیه اهداء کننده است، پس از آن به گرافت‌های موی تکی تقسیم می‌شود تا بعدا در نواحی دچار کم پشتی و یا طاسی کاشته شود. هنگامی که توسط یک جراح ماهر انجام می‌شود، بیشتر بیماران پس از این تکنیک، جای زخم خطی نازک و کم رنگی در ناحیه اهدا کننده خواهند داشت. این اسکار به طور معمول با حدود ۲-۳ سانتی متر از طول موهای بیمار در این ناحیه کاملا پوشانده می‌شود.

اسکار چیست؟


اسکار چیست

جای زخم نتیجه سوراخ شدن یا بریده شدن پوست است که به علت اقدامات مختلف ایجاد می‌شود: بعضی افراد در اثر یک عمل جراحی، دچار جای زخم می‌شوند، در حالی که سایر افراد بد شانس ترند و بعد از یک تصادف، دچار حای زخم می‌شوند. در حین فرآیند بهبودی، جای زخم به خودی خود شکل می‌گیرد و ممکن است یک فرو رفتگی یا گودی روی پوست باشد. کاشت مو با جای زخم همراه است و این مسئله یادآور ناخوشایندی از این فرآیند است. این بدان معنی است که به علت شکل گیری این علامت در پشت سر و یا در دو طرف سر، بیماران از نتیجه نهایی رضایت کمتری دارند. افراد مسئله طاسی را فراموش می‌کنند و به جای آن بیش از حد روی پنهان کردن جای زخم‌ها روی سرشان تمرکز می‌کنند. در نهایت، این افراد با پوشیدن کلاه یا چیز دیگری، فرآیند کاشت مو را با شکست مواجه می‌کنند.

جای زخم‌های حاصل از کاشت مو به روش FUE


با استفاده از تکنیک کاشت مو به روش  FUE، هر گرافت مو به صورت یکی یکی از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود. بنابراین بیماران دچار جای زخم‌های دایره ای کوچکی می‌شوند که موها از آن‌ها برداشته شده اند. در این روش میزان جای زخم بیشتر است با این حال به علت گسترش آن در یک ناحیه بزرگتر اغلب کمتر قابل توجه است و بیماران می‌توانند موهایشان را در ناحیه اهدا کننده پس از روش FUE کوتاهتر کنند.

جای زخم در جراحی کاشت مو آینده


در روش FUT باید بیمار برای کاشت بیشتر طی سال‌ها دوباره مراجعه کند؛ یک جراح ماهر می‌تواند جای زخم خطی اصلی را برطرف کند و در نتیجه جراح تنها یک اسکار خطی برای بیمار بر جای می‌گذارد. در تکنیک FUE این کار امکان پذیر نیست و برای هر گرافت برداشته شده یک اسکار ایجاد می‌شود. از آن جا که برش‌ها در ناحیه گیرنده (کم پشت)، که موها در آن قرار داده می‌شود، بسیار کوچک است، هنگامی که توسط یک تیم با تجربه انجام شود، تشخیص هر گونه جای زخم در این ناحیه با چشم غیر مسلح به طور کامل غیر ممکن است.

جای زخم چگونه بهبود می‌یابد و مهارت جراح


جای زخم چگونه بهبود می‌یابد و مهارت جراح

جراح برش‌ها را ایجاد می‌کند اما بدن بیمار با تشکیل اسکار بهبود می‌یابد. این فرآیند روشی است که پوست پس از هر گونه آسیب بهبود می‌یابد. درجه جای زخم بستگی به ویژگی‌های منحصر به فرد بیمار برای بهبودی دارد. به طور کلی، مردان جوان که دارای پوست بسیار منعطف هستند، زخم‌های کمی گسترده‌تر نسبت به افراد مسن تر دارند که در آن‌ها بافت پوست الاستیسیته کمتری دارد و اسکارها ظریف تر به نظر می‌رسند. برخی از بیماران مستعد ابتلا به یک نوع جای زخم معروف به کلوئید هستند. در این بیماران پوست با تشکیل یک اسکار برجسته که قابل توجه است بهبود می‌یابد. بنابراین، برای بیمارانی که سابقه جای زخم کلوئیدی را دارند، کاشت مو معمولا توصیه نمی‌شود. درجه جای زخم نیز تحت تاثیر مهارت و تخصص جراح و تیم آن‌ها در انجام عمل شما خواهد بود. هنگامی که یک فرد با تجربه اندک، کاشت مو را انجام می‌دهد، اغلب بیمار با جای زخم ناخوشایندی در ناحیه اهدا کننده و حتی نواحی دریافت کننده مواجه می‌شود. هنگامی که این روش توسط یک تیم ماهر انجام می‌شود و بیمار به طور عادی بهبود می‌یابد، باید فقط جای زخم خطی نازک و کم رنگی، در فرآیندهای FUT ایجاد شود یا زخم‌های دایره ای کم رنگ و کوچکی، برای روش‌های FUE باید باقی بماند. این اسکارها توسط موهای خود بیمار کاملا پوشانده می‌شوند.

گزینه‌های ترمیم جای زخم


اسکار پوست سر می‌تواند از طریق روش‌های مختلف ترمیم شود. در برخی موارد، جراح کاشت مو ممکن است بیش از یک تکنیک را برای بهترین نتایج ترکیب کند. البته، استفاده از روش‌های زیبایی همیشه در ترمیم زخم نقش دارند. در اینجا رایج ترین روش‌های مورد استفاده در ترمیم جای زخم پوست سر مطرح شده است:

  • ترمیم ساده جای زخم
  • ترمیم جای زخم با بست تریکوفیتیک
  • کاشت مو FUE در ناحیه جای زخم
  • میکروپیگمنتاسیون پوست سر
  • روش‌های زیبایی

ترمیم جای زخم و بست تریکوفیتیک

ترمیم جای زخم و بست تریکوفیتیک

این روش شناخته شده به نام بست تریکوفیتیک باعث می‌شود که ظاهر اسکار کاهش یابد و اغلب می‌تواند در یک ترمیم اسکار ساده انجام شود. بسته به اینکه چقدر کشش با زخم موجود همراه است، اسکار برداشته می‌شود و عمل بست انجام می‌شود. بست تریکوفیتیک تنها بر روی یک لبه اسکار یا هر دو طرف اسکار انجام می‌شود. این روش در کاشت مو در ناحیه زخم و همچنین ادغام آن به صورت طبیعی با ناحیه اطراف جای زخم مفید است. در بعضی موارد، بست تریکوفیتیک جزیی کافی است تا تعداد موی کافی را برای زخم فراهم کند تا کمتر قابل مشاهده باشد.

کاشت مو به روش FUE در جای زخم

کاشت مو به روش FUE در جای زخم

استخراج واحد فولیکولار (FUE) اغلب می‌تواند در ترمیم اسکار پوست سر مورد استفاده قرار گیرد تا مقدار بیشتری از مو را به ناحیه جای زخم برساند یا برای تراکم موهایی که محل اسکار یا هر دو را احاطه کرده اند، حذف کند یا کاهش دهد. مهم نیست که کدام روش توسط جراح انتخاب شده باشد، FUE  کنتراست بین ناحیه جای زخم و پوست سر اطراف را کاهش می‌دهد و می‌تواند به طور موثری ظاهر اسکار را بهبود بخشد.

SMP  و زیبایی

SMP و زیبایی

SMP  روشی است که در آن رنگدانه‌های پوستی به پوست سر و یا اسکار وارد می‌شوند تا رنگ ناحیه را تیره کند. این کار کمک می‌کند تا کنتراست زخم با نواحی اطراف آن به حداقل برسد. استفاده از روش‌های زیبایی می‌تواند برای بهبود ظاهر زخم‌ها همین کار را انجام دهد. روش‌های زیبایی برای پوشاندن جای زخم‌ها اغلب به عنوان محصولات پوششی آرایشی شناخته می‌شوند و باید با مراقبت بسیار مورد استفاده قرار گیرند. توپیک و دیگر میکرو فیبرها می‌توانند با کاهش کنتراست بین رنگ پوست اسکار پوست سر و موهای اطراف آن، اسکار را پوشش دهد. مشاوره با جراح کاشت مو مجرب اولین گام در ترمیم جای زخم پوست سر است. جراح کاشت مو با تجربه می‌تواند گزینه‌های مختلف را با بیمار بررسی و همچنین به بیمار کمک کند تا تصمیم بگیرد که کدام روش ترمیم به بهترین صورت به آن‌ها در دستیابی به اهداف ترمیم اسکار کمک می‌کند.

درمان جای زخم کاشت مو با لیزر فراکسل 

درمان جای زخم کاشت مو با لیزر فراکسل

جای زخم یک نتیجه غیر قابل اجتناب کاشت مو است. هنگامی که مو از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود، اسکار در محل باقی می‌ماند و بسیاری از افراد می‌خواهند از شر آن خلاص شوند. آن‌ها قطعا می‌توانند آن را با استفاده از تکنیک‌های میکروپیگمنتیشن پوست سر مخفی کنند و اگر جای زخم برجسته باشد با استفاده از جلسات لیزر فراکسل قبل از آن برطرف می‌شود. بیماران بیشتر و بیشتری تصمیم می‌گیرند درمان فراکسل را قبل از اینکه روش میکروپیگمنتیشن پوست سر را انجام دهند، امتحان کنند – این امر برای پوشاندن اسکار باقی مانده بهتر است. با این حال، بیماران باید در نظر داشته باشند که فراکسل در ابتدا برای رهایی از جای زخم ناشی از کاشت مو نبوده و نتایج قابل تضمین نیستند.

فراکسل چگونه کار می‌کند؟

درمان انواع مختلف جای زخم، ابتدا به برداشتن بافت پوست آسیب دیده و سپس جایگزینی آن با بافت جدید به عنوان نتیجه تولید کلاژن نیاز دارد. رویکردهای سنتی برای پنهان کردن اسکار ممکن است همیشه به نتیجه خوبی منجر نشوند، حتی ممکن است بافت سالم را از بین ببرند و سطح آسیب دیده را بزرگتر کنند. علاوه بر این، درمان متعارف نیاز به زمان بهبودی بیشتری دارد. فراکسل لایه سطحی پوست آسیب دیده را حذف می‌کند و سپس باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود. به این ترتیب، فراکسل الاستیسیته را به پوست باز می‌گرداند و بافت سالم را دست نخورده حفظ می‌کند بنابراین دوره بهبودی و ناراحتی را به حداقل می‌رساند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *