جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) روشی برای داشتن شکمی صاف وجذاب

ابدومینو پلاستی

آیا تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید به اندازه کافی دور کمر شما را کاهش نمی‌دهند؟ اگر بیش از اندازه پوست یا چربی اضافی در شکم خود دارد که با رژیم غذایی یا تمرینات ورزشی، از بین نمی‌روند، شاید بخواهید ابدومینوپلاستی را که اصطلاحاً به آن “جراحی زیبایی شکم” می‌گویند امتحان کنید. هرچند، این عمل، یکی از عمل‌های جراحی عمده است. پس اگر به فکر انجام دادن این جراحی هستید، کمی زمان صرف کنید و در مورد آن مطالعه کنید، سپس وضعیت خود را کاملاً دقیق تحلیل کنید و عجله‌ای برای گرفتن تصمیم نهایی نداشته باشید. جراحی زیبایی شکم باید آخرین راه چاره برای کسانی باشد که تمام اقدامات دیگر را امتحان کرده‌اند. معمولاً کسانی تقاضای چنین جراحی‌ را دارند که دچار سستی و افتادگی بافت پس از بارداری یا از دست دادن شدید وزن شده‌اند.

این جراحی شامل برداشتن پوست اضافی و چربی از وسط و پایین شکم به منظور سفت کردن عضله و فاشیا از دیواره شکمی می‌شود. این عمل می‌تواند بطرز چشمگیری ظاهر بیرونی شکم‌های بیرون زده را کاهش دهد و منجر به شکمی نرم‌تر و صاف‌تر شود.

 محاسن عمل زیبایی شکم چیست؟


 • مزایای واضح آن شامل بهبود اعتماد بنفس شخص نسبت به بدن خود است که با شکمی صاف‌تر همراه خواهد بود.
 • وسیع‌تر شدن طیف لباس‌ها و لباس‎های زیر که شخص می‌تواند مطابق شکل جدید بدن خود انتخاب کند.
 • این عمل منجر به بهبودی سفتی شکم، افزایش زیبایی عضلات دیوار شکمی خواهد شد.
 • از لحاظ عملکردی نیز تفکیک بین عضلات راست شکم ترمیم می‌شود که منجر به افزایش استقامت عضلات میانی بدن خواهد شد.
 • همچنین دیگر نیازی به نگرانی درباره عرق سوز شدن، عفونت پوستی یا درماتیت در این ناحیه نیست.
 • ضنماً برخی از بیماران متوجه بهبود عملکرد عضله لگنی و شکمی می‌شوند، که به آنها کمک می‌کند کنترل بهتری بر دفع و ادرار کردن داشته باشند – و همچنین به رفع استرس عدم کنترل بر ادرار یا مدفوع نیز کمک می‌کند.
 • در دراز مدت، بیماران ممکن است متوجه کاهش درد در کمر خود و بهبودی پوسچر خود نیز شوند.

بهترین کاندیدا برای ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟


بهترین کاندیدا برای ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند

بهترین کاندیدهای انجام ابدومینوپلاستی مردان و زنانی هستند که تناسب اندام نسبتاً خوبی دارند ولی از تجمع بیش از حد چربی در ناحیه شکم یا پوست شل و وارفته در این ناحیه که با تغییر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی نیز از بین نمی‌رود خسته شده‌اند. زنانی که بخاطر چندین بارداری عضلات و پوستی کشیده شده دارند، ممکن است بتوانند از این عمل برای سفت کردن عضلات وارفته و کاهش پوست این ناحیه بهره ببرند. عمل زیبایی شکم همچنین جایگزینی برای مردان و زنانی به حساب می‌آید که سابقاً چاق بوده‌اند و هنوز هم تجمع چربی زیاد و پوست وارفته‌ای در ناحیه شکمی خود دارند. حتی فعال‌ترین افراد نیز، کسانی که وزن بدن نرمالی دارند، می‌توانند به جلو آمدگی شکم دچار شوند. برخی از شایع‌ترین علل آن عبارتند از:

 • سن
 • نوسانات در وزن (حتی کمترین مقدار آن)
 • ژنتیک
 • عمل‌های جراحی قبلی
 • بارداری
 • از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست

 چه کسانی مناسب عمل آبدومینوپلاستی نیستند؟


اگر شما نیز از آن دسته زنانی هستید که هنوز می‌خواهید بچه دار شوید، پس بهتر است عمل جراحی زیبایی شکم را تا بعد از دوران بارداری آخر خود به تعویق بیاندازید. چرا؟ دلیلش را می‌توان اینگونه بیان کرد: در حین جراحی، عضلات عمودی شما سفت می‌شوند. بارداری‌های آتی می‌توانند این عضلات را از هم جدا کنند. آیا هنوز به از دست دادن وزن زیادی فکر می‌کنید؟ اگر این گونه است، شاید بهتر باشد فکر انجام جراحی زیبایی شکم را از سر بیرون کنید. ذکر این نکته در اینجا خالی از لطف نیست که جراحی زیبایی شکم می‌تواند باعث به جا ماندن زخم جراحی دائمی و کاملاً مشخصی شود. اگر نمی‌خواهید روی شکم خود زخم جراحی داشته باشید، شاید بهتر باشد از انجام این عمل صرف نظر کنید. پزشک تمام این موارد را در جلسه مشاوره با شما در میان خواهد گذاشت.

چگونه برای عمل زیبایی شکم آماده شویم؟


اگر سیگاری هستید، باید پیش از یک زمان مشخص که پزشک برایتان تعیین می‌کند مصرف سیگار را قطع کنید. قطع کردن سیگار، چند روز مانده زمان عمل کافی نیست. شما باید مصرف سیگار را کاملاً و حداقل ۲ هفته پیش از جراحی و ۲ هفته بعد از آن قطع کنید. سیگار کشیدن می‌تواند باعث افزایش خطر بروز عوارض جراحی و به تعویق افتادن پروسه بهبودی شخص شود. حتماً سعی کنید از وعده‌های غذایی کامل و متعادل مصرف کنید و از رژیم غذایی سفت و سخت پیش از جراحی پرهیز کنید. مصرف رژیم غذایی مناسب، نقشی کلیدی در فرآیند بهبودی دارد. اگر از داروهای خاصی مصرف می‌کنید، احتمالاً جراح از شما خواهد خواست تا مصرف این داروها را برای یک دوره مشخص قبل و بعد از جراحی قطع کنید. جراح این دوره را در جلسه مشاوره پیش از عمل تعیین خواهد کرد. پیش از انجام هر نوع جراحی، باید کارهای منزل را انجام دهید تا برای مراقبت‌های پس از جراحی آماده باشد. در منزل شما باید موارد زیر موجود باشد:

 • تعداد زیادی کمپرس یخ
 • تعداد زیادی لباس گشاد و راحت که بتوان به راحتی لباس‌ها را عوض کرد
 • وازلین برای روی بخیه‌ها
 • تلفنی با سیم بلند
 • دوش دستی و صندلی توالت

چگونه عمل آبدومینوپلاستی انجام می شود؟


چگونه عمل ادومینوپلاستی انجام میشود

بسته به نتایج مورد نظر شما، این جراحی ممکن است از یک تا پنج ساعت طول بکشد. پیچیدگی وضعیت شما همچنین بستری یا سرپایی بودن عمل را تعیین می‌کند. در این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود که شما را در حین جراحی بیهوش خواهد کرد. حتماً سعی کنید کسی را همراه داشته باشید تا در هنگام مراجعت به منزل بتواند شما را همراهی کنید. اگر تنها زندگی می‌کنید حتماً از کسی بخواهید تا در شب اول پس از جراحی پیش شما بماند. دو گزینه برای جراحی زیبایی شکم وجود دارد. شما و جراح درباره نتایج مطلوب صحبت خواهید کرد و او عمل مناسب برای شما را در حین جلسه مشاوره تعیین خواهد کرد.

ابدومینوپلاستی کامل


شکم شما از یک طرف استخوان لگن تا طرف دیگر استخوان لگن شکافته می‌شود، این گزینه برای بیمارانی توصیه می‌شود که بیشترین میزان ترمیم را می‌خواهند. شکاف در پایین‌تر جای ممکن زده می‌شود، در حدود ناحیه شرمگاهی ناف شما نیز دریچه جدیدی پس از جراحی خواهد داشت، زیرا ضروری است که ناف را از بافت‌های اطراف آن آزاد کنیم. چند سوند زیر پوست شما کار گذاشته می‌شود که در صورت صلاحدید جراح در عرض چند روز باز خواهند شد.

ابدومینوپلاستی ناقص یا مینی

مینی ابدومینوپلاستی معمولاً روی بیمارانی انجام می‌شود که تجمع چربی آنها در زیر ناف قرار گرفته و به شکاف‌های کوتاه تری نیاز دارند. در حین این عمل، ناف احتمالاً جابجا خواهد شد. پوست بین خط شکاف و ناف از هم جدا خواهد شد. این نوع جراحی را احتمالاً می‌توان با اندوسکوپ نیز انجام داد (یک دوربین کوچک که در انتهای لوله متصل است). این عمل ممکن است تنها دو ساعت طول بکشد، البته باز هم به وضعیت شما و پیچیدگی احتیاجات شما بستگی دارد.

محاسن عمل زیبایی شکم چیست؟


محاسن عمل زیبایی شکم چیست

 برای چند روز اول، شکم احتمال متورم خواهد بود و مقداری درد و ناراحتی حس خواهید کرد که می‌توان با دارو کنترل کرد. احتمالاً چند ساعت پس از جراحی ترخیص خواهد شد ولی این امکان نیز و وجود دارد که برای دو الی سه روز بستری بمانید. پزشک دستورالعمل‌هایی را درباره حمام کردن و عوض کردن پانسمان و لباس به شما خواهد داد. امکان دارد که نتوانید در روزهای اول صاف بایستید، ولی بهتر است در اولین فرصت ممکن شروع به راه رفتن کنید. بخیه‌های سطحی در عرض ۵ الی ۷ روز کشیده می‌شوند و بخیه‌های عمیق‌تر، که در بخش انتهایی از پوست بیرون می‌زنند، در عرض دو الی سه هفته کشیده می‌شوند. شاید چند هفته الی چند ماه طول بکشد تا دوباره احساس سابق خود را بدست آورید. بعضی افراد بعد از دو هفته می‌توانند به سر کار بازگردند، در حالیکه برای سایرین شاید سه الی چهار هفته زمان نیاز باشد تا استراحت کرده و اصطلاحاً سر حال بیایند. تمرینات ورزشی به شما کمک می‌کنند تا بهبودی سریع‌تر حاصل شود. کسانی که تا بحال ورزش نکرده‌اند، باید تمرینات ورزشی را برای کاهش ورم، کاهش احتمال لختگی خون و سفت شدن عضلات شروع کنند (البته باید از تمرینات پرفشار تا زمانی که مشکلی برای انجام دادن آنها نداشته باشید خودداری کنید). ظاهر جای زخم احتمالاً در عرض سه الی شش ماه اول بدتر شود، تا وقتی که کاملاً التیام یابد. شاید نه ماه الی یک سال طول بکشد تا جای زخم‌ها کاملاً صاف شده و رنگشان روش شود.

مراقبت از بخیه ها

چه عمل زیبایی شکم را بصورت کامل انجام دهید چه جزئی، محل شکاف بخیه خورده و پانسمان می‌شود. باید سعی کنید از تمام توصیه‌های جراح خود درباره نحوه مراقبت از پانسمان در روزهای بعد از جراحی پیروی کنید. بانداژی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک باند کشی محکم است که فرآیند بهبودی را تسریع می‌کند. جراح همچنین توصیه‌هایی را درباره نحوه نشستن یا دراز کشیدن به شما خواهد کرد تا در تسکین درد به شما کمک کند.

محدود کردن فعالیت ورزشی

اگر شما نیز از لحاظ جسمانی بسیار فعال هستید، باید سعی کنید تمرینات ورزشی پرفشار خود را برای حداقل شش هفته محدود کنید. پزشک این مسئله را در طول دوره بهبودی به شما گوشزد خواهد کرد. همچنین به شما کمک می‌کند تا این مسئله بر اساس وضعیت شخصی شما تعیین شود.

عوارض عمل زیبایی شکم چیست؟


همچون هر جراحی دیگری، باید بسنجید که آیا مزایای آن جراحی به خطراتش می‌چربد یا خیر. در حالیکه جراحی زیبایی شکم بسیار متداول است، ولی خطراتی نیز به همراه خود دارد. عوارض محتمل جراحی زیبایی شکم عبارتند از:

 • خونریزی بیش از حد و هماتوم
 • عفونت پس از عمل
 • لختگی خون، عوارض قلبی و ریوی
 • بافت ‌مردگی (نکروز) چربی یا پوست
 • خطرات بیهوشی عمومی
 • ورم یا تجمع مایعات
 • شلی پوست (مخصوصاً اگر وزن زیادی کاهش یابد)

بدن هر کس نسبت به جراحی پاسخ متفاوتی دارد. در برخی موارد، جراحی ترمیمی بعد از جراحی اصلی نیز نیاز خواهد شد. برخی عوامل، همچون وزن، شیوه زندگی یا مشکلات سلامتی می‌توانند احتمال بروز عوارض را افزایش دهند.

 هزینه عمل زیبایی شکم چقدر است؟


هزینه‌های احتمالی عبارتند از:

 • دستمزد جراح
 • دستمزد متخصص بیهوشی
 • دستمزد دستیار پزشک
 • هزینه‌های جاری
 • پانسمان‌های حمایتی

 تصمیم برای انجام جراحی زیبایی شکم بصورت سرپایی باعث می‌شود که هزینه‌های بیمارستان تغییر کنند.

سوالات رایج


 

ابدومینوپلاستی اسکار بزرگی را ایجاد می‌کند، که به همین خاطر باید جراح پلاستیک مجربی را انتخاب کنید، تا با به کار گیری بهترین تکنیک‌ها و روش‌ها سعی کند که کمتری جای زخم ممکن بعد از جراحی باقی بماند. شکاف جراحی در پایین‌ترین جایی ممکن در طول خط بیکینی ایجاد می‌شود و به خوبی با لباس زیر، لباس شنا و لباس‌های معمولی پوشیده می‌شود.

عمل زیبایی شکم اثرات گشیدگی پوست را برطرف نمی‌کند هر چند بخشی از آنها را اگر روی پوست اضافی که برداشته می‌شود قرار داشته باشند می‌توان از بین برد یا کاهش داد، معمولاً زیر ناف.

ابدومینوپلاستی کامل شامل دو شکاف است، یک شکاف افقی از استخوان لگن نزدیک به خط رویش موی ناحیه شرمگاهی و یک شکاف دیگر دور ناف. طول شکاف افقی بستگی به مقدار پوست و چربی برداشته شده و ناحیه آن دارد. عضلات تضعیف شده شکمی سپس ترمیم شده و سپس در نزدیکی هم بخیه زده می‌شوند و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا ظاهر بیرون زده شکم از بین برود. سپس پوست روی عضلات صاف شکم کشیده می‌شود. برش دوم دور ناف برای این ضروری است تا پوست اضافی و شل در مرکز و بالای شکم برداشته شود. ناف سپس به شیوه‌ای حساس از لحاظ زیبایی شناختی جابجا می‌شود. سپس از بخیه و چسب پوست جراحی برای بستن محل شکاف استفاده می‌شود.

 

عضلات دیواره شکم می‌توانند به خاطر بارداری یا پیری شل یا وارفته شوند. عضلات راست شکمی وقتی که کشیده شوند ظاهری صاف یا اصطلاحاً “سیکس پک” به شکم می‌دهند. وقتی که این عضلات مکرراً کش بیایند، گاهی اوقات خیلی دورتر از جایی که باید در مرکز شکم قرار داشته باشند قرار می‌گیرند (که به آن دو تکه شدن شکم یا دیاستازیس شکم می‌گویند). این مشکل با استفاده از بخیه‌های دائمی ترمیم می‌شود که عضلات را در کنار هم سفت می‌کند تا شکمی سفت‌تر و کمری باریک‌تر ایجاد کنند. گاهی اوقات وارفتگی عضلات دیواره طرفی شکم (عضلات اریب) نیز به بخیه‌های دائمی نیاز پیدا می‌کنند تا بهترین نتیجه به دست آید (که به آن پلیکاسیون عضله گفته می‌شود).

گاهی اوقات در حین جراحی ابدومینوپلاستی از لیپوساکشن نیز استفاده می‌شود تا به شکل دلخواه و انحنای طبیعی بدن دست یابیم. لیپوساکشن می‌تواند منحصراً برای رسیدن به نتیجه مطلوب در نواحی‌ از بدن مفید باشد که نمی‌توان به تنهای با جراحی زیبایی شکم به آن نقطه رسید، همچون ران‌ها، پهلوها و دستگیره های پهلو. از لیپوساکشن در ناحیه شکم استفاده نمی‌شود زیرا ممکن است از بهبودی و ترمیم داخلی مطلوب جلوگیری کند.

در بیمارانی که یک اسکار عمودی (میانی) از جراحی شکمی قبلی خود دارند، می‌تواند از جراحی زیبایی شکم استفاده کرد.

نتیجه این عمل دائمی است (یعنی تا پایان عمر ماندگار است) به این شرط که شما بتوانید وزن خود را در حد وزن زمان جراحی نگاه دارید و دچار مصدومیت نشده یا جراحی شکمی دیگری را انجام ندهید. بارداری و افزایش وزن شدید دو دلیل عمده دوام نداشتن نتایج ابدومینوپلاستی هستند.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *