میکرونیدلینگ درمان ترک های پوست (استریا)با افزایش ضخامت اپیدرم

میکرونیدلینگ درمان ترک های پوست (استریا)با افزایش ضخامت اپیدرم

میکرونیدلینگ، که به نام درمان با القاء کلاژن نیز شناخته می‌شود، روشی کمتر تهاجمی برای جوانسازی پوست می‌باشد. در این روش، دستگاهی که دارای سوزن‌های بسیار ظریف است سوراخ‌های بسیار کوچکی در سطحی‌ترین لایه‌ی پوست ایجاد کرده و بدن را تحریک می‌کند تا کلاژن و الاستین جدید تولید کند. نتیجه‌ی این روش درمان بهبود بافت پوست و ایجاد پوستی سفت‌تر، کاهش اثر زخم‌ها، کوچک کردن منافذ و ترک‌های پوستی است. هزینه‌ی درمان با روش میکرونیدلینگ به وسعت محل درمان بستگی دارد. آنچه باعث متفاوت بودن استریا می‌شود این است که استریا بدون هیچ نشانه و به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و فرد علل معمول ایجاد استریا را در خود نمی‌بیند. و به نظر می‌رسد زمانی که استریا به وجود آید، قصد از بین رفتن ندارد. واضح است که استریا آمده است که بماند، و اکنون از بین برود؟ اما هیچکس دوست ندارد استریا روی پوستش باقی بماند، تمام افراد دوست دارند استریا از بین برود و پوست نرم و لطیفِ گذشته به صورت برگردد. امروزه استریا به مرور زمان درمان می‌شود و پس از چندین سال اثر آن بسیار ناچیز شده و به سختی دیده می‌شود. اما برای اکثر افراد، مدت زمان مورد نیاز برای درمان استریا بسیار طولانی به نظر می‌رسد. در حین روند درمان، پوست کلاژن‌های بیشتری تولید کرده، ترک‌ها را بعبود بخشیده و به جای ترک‌های ناخوشایند، پوستی با سلول‌های جدید ایجاد می‌کند. استفاده از روغن بر روی پوست نیز باعث رسیدن مواد مغذی به پوست و تسریع روند درمان می‌شود. این روش، روشی مناسب بوده و ارزش انجام دارد. این روش میکرونیدلینگ یا درمارولینگ نامیده می‌شود.

نحوه درمان با میکرونیدلینگ چگونه است؟

نحوه درمان با میکرونیدلینگ چگونه است؟

در حین انجام میکرونیدلینگ:

  • در حین انجام میکرونیدلینگ از یک غلتک گردِ دارای سوزن‌های کوچک استفاده شده و غلتک روی محل ترک‌ها کشیده می‌شود.
  • در هنگام کشیدن غلتک روی محل ترک‌ها، سوزن‌های اطراف غلتک به خارجی‌ترین لایه پوست فرو رفته و باعث ایجاد آسیب‌های بسیار ریز می‌شوند.
  • بدن، در پاسخ به آسیب‌های ایجاد شده، تولید مواد بهبود دهنده‌ای به نام کلاژن را افزایش داده و روند بهبود محل تسریع می‌یابد.

پوست نیز شبیه عضله است. زمانی که عضلات تحت فشار قرار داشته باشند، آسیب‌های ریز میکروسکوپی به آنها وارد می‌شود و پس از مدتی، عضله‌ای قوی‌تر در اطراف آن رشد می‌کند. در مورد پوست نیز همین اتفاق می‌افتد. هنگامی که سوزن به پوست وارد می‌شود، سلول‌های پوستی جدیدی جایگزین سلول‌های قبلی می‌شوند.

ترک های پوستی چه هستند؟

    ترک های پوستی چه هستند؟                                      

ترک‌های پوستی، خطوط بلند و باریک روی پوست هستند. این خطوط بسیار شایع هستند و زمانی ایجاد می‌شوند که پوست به طور ناگهانی کشیده شود. ترک‌های پوستی ممکن است روی پوست هر شخصی ایجاد شود، هرچند در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. این ترک‌ها در برخی از قسمت‌های بدن، از جمله روی شکم، باسن، ران‌ها، سینه‌ها، بالای دست‌ها، و پایین کمر ایجاد می‌شود. این نوع ترک‌ها زمانی به وجود می‌آیند که پوست پس از دوره‌ای رشد شدید، در اثر بارداری، افزایش وزن، کاهش وزن، یا بلوغ، دیگر نتواند به حالت اول خود برگردد. این ترک‌های پوستی در بیش از پنجاه درصد از خانم‌ها در دوران بارداری به وجود می‌آید. ترک‌های پوستی، خطوطی بلند و باریک هستند و زمانی که پوست در مدتی کوتاه تا حد زیادی کشیده ‌شود به وجود می‌آیند. بارداری، بلوغ و افزایش وزن همه باعث ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند. شواهد چندانی برای اثبات تاثیر روش‌های درمانی موجود بر رفع ترک‌های پوستی در دسترس نیست. معمولا ترک‌های پوستی بدون درمان نیز پس از مدتی به خودی خود برطرف شده و مشکل بلند مدتی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کنند.

میکرونیدلینگ برای درمان ترک های پوستی یا استریا 

میکرونیدلینگ برای درمان ترک های پوستی یا استریا

استریا، که به نام ترک‌های پوستی نیز شناخته می‌شود، شبیه به زخم‌های خفیف ناشی از آتروفی است که باعث تغییر رنگ و نازکی پوست می‌شود. میکرونیدلینگ با دِرماپِن یک روش درمان مناسب برای رفع ترک‌های پوستی است. میکرونیدلینگ برای درمان قسمت‌هایی از بدن که دارای زخم‌های آتروفیک هستند، و همچنین برای درمان ترک‌های پوستی بسیار مناسب است زیرا ترک‌های پوستی نیز شبیه به زخم‌های آتروفیکِ خفیف هستند. به علاوه، هزینه درمان با روش دِرماپِن زیاد نبوده و انجام و تحمل آن نیز نسبت به روش‌های دیگر نسبتا آسان است. گزینه‌های درمان در کلینیک شامل استفاده از ترتینوئین یا ترفولاستین، لایه بردارهای شیمیایی، میکرودرم ابریژن، دستگاه‌های رادیوفرکانسی غیر تهاجمی، و روش‌های مبتنی بر نور و لیزر از جمله درمان با لیزر فرکشنال می‌باشد. یکی از معایب روش‌های بیشتر تهاجمی، همچون درمان با لیزر فرکشنال این است که در اکثر موارد ترک‌های پوستی در قسمت‌هایی از بدن که پوست نازک و حساسی دارد ایجاد می‌شوند و لیزر درمانی برای این قسمت‌ها مناسب نیست. هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب نیز یکی از عوارض درمان با لیزر  فرکشنال است. ممکن است این روش درمان بتواند پیگمنتیشن‌ها را کاهش داده و خطوط مرزی ترک‌ها که باعث می‌شود ترک‌ها بیشتر قابل دید باشند را  محو کند. یکی از مزایای درماپن نسبت به دیگر روش‌ها این است که بر خلاف دیگر روش‌ها، در درماپن احتمال ایجاد هایپرپیگمنتیشن وجود ندارد و برای درمان بیمارانی که دارای پوست تیره‌تری هستند باید این نکته را در نظر داشت زیرا وارد کردن آسیب به پوست باعث آپوپتوز (مرگ برنامه‌ريزي شده‌ی سلول) شده و باعث التهاب نمی‌شود. از مزایای دیگر میکرونیدلینگ که در دیگر مراجع زیبایی ذکر شده است دقت و سرعت آن می باشد. “دقت درماپن اثر درمان بر بافت اطراف ناحیه تحت درمان را نسبت به سیستم اولیه به حداقل می‌رساند. و سرعت سوزن‌های استریل و یک بار مصرف درماپن برای نواحی مختلف صورت قابل تنظیم می‌باشند.”

[منبع مقاله میکرونیدلینگ(درماپن) – سایت: https://clinicsibesorkh.com ]

 

آیا میکرو نیدلینگ بی خطر است؟

آیا میکرو نیدلینگ بی خطر است؟

اگر دستور العمل‌‌های موجود رعایت شده و میکرونیدلینگ به نحو صحیح انجام انجام شود، مخصوصا اگر دستگاه ضد عفونی شده و به نحو صحیح استفاده شود، این روش بی خطر بوده و نتایج خوبی در کاهش ترک‌های پوستی خواهد داشت اما انتظار نداشته باشید که میکرونیدلینگ بتواند تمام ترک‌ها را از بین ببرد زیرا هر چقدر هم پوست تحریک شود، باز هم فقط تا حدی می‌تواند کلاژن تولید کرده و خود را ترمیم کند. در هر صورت، قبل از اینکه خود فرد عمل میکرونیدلینگ را انجام دهد، باید به متخصص پوست مراجعه کند زیرا ممکن است پوست مشکل دیگری داشته باشد و ابتدا باید مشکل تشخیص داده شود. در غیر این صورت، اگر فرد بدون مشورت با پزشک عمل میکرونیدلینگ را انجام دهد، ممکن است مشکل موجود نه تنها بهبود نیافته، بلکه تشدید هم شود. تنها عارضه‌ی جانبی درمان با میکرونیدلینگ با استفاده از غلتک‌های درمال، وجود درد خفیف و خونریزی‌های نقطه‌ای، و همچنین التهاب پوست است که تمام این عوارض پس از چند روز برطرف می‌شود و تاکنون هیچ موردی از هایپرپیگمنتیشن گزارش نشده است، اما با رعایت توصیه‌هایی که متخصصین و پزشکان پوست در اختیارتان می‌گذارند، می‌توانید دوران بهبود را به راحتی پشت سر بگذارید:

  • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید
  • از فراورده‌های پوستی حاوی مواد فعال استفاده نکنید
  • آرایش کردن ممنوع
  • استفاده از ماسک خنک کننده صورت
  • استفاده از سرم آنتی اکسیدان
  • جلوگیری از تعریق
  • نوشیدن آب

(مقاله میکرونیدلینگ برای کلاژن سازی پوست – دکتر شمس )

ارزیابی نتایج حاصل توسط پزشک نشان دهنده‌ی بهبود حداقل تا متوسط پوست در تمام بیماران و در برخی افراد بهبود فوق العاده بوده است. معاینات هیستولوژیک نشان دهنده‌ی ضخیم شدگی لایه اپیدرمیس پوست، و افزایش کلاژن و فیبرهای الاستین می‌باشد.

درمان های دیگر ترک های پوستی

کرم‌ها، ژل‌هل، لوسیون‌ها و جراحی‌های زیبایی همه روش‌هایی برای درمان   ترک‌های پوستی هستند، هرچند شواهد بسیار کمی برای اثبات تاثیر این روش‌ها وجود دارد. روش‌های درمانی کنونی می‌توانند تمام انواع پوست‌ها را برای بلند مدت بهبود بخشند. ترک‌های پوستی معمولا با گذر زمان محو شده و کمتر قابل توجه خواهند بود. معمولا در زنانی که در دوران بارداری به ترک‌های پوستی مبتلا شده‌اند، حدود شش تا ۱۲ ماه پس از تولد نوزاد ترک‌ها کمی محو و غیر قابل توجه می‌شوند. می‌توان از مواد ارایشی نیز برای محو کردن ترک‌های پوستی در قسمت‌هایی از بدن که بیشتر در معرض دید است استفاده کرد.

کرم‌ها، پمادها و درمان‌های موضعی

هیچ مدرکی که ثابت کند استفاده از لوسیون‌ها، کرم‌ها یا پمادها باعث رفع ترک‌های پوستی می‌شود وجود ندارد. داروهای موضعی داروهایی هستند که دارای مواد فعال بوده و بر روی سطح پوست استفاده می‌شوند. مطالعات زیادی انجام شده که تاثیر داروهای موضعی و داروهایی که مواد فعال ندارند، یا تاثیر عدم استفاده از دارو بر روی بهبود ترک‌های پوستی را بررسی کرده‌اند. این تحقیقات هیچ تفاوت چشمگیری بین این داروها پیدا نکردند و به این نتیجه رسیدند که روش‌های درمانی موجود باعث تسریع روند بهبود ترک‌های پوستی نمی شوند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *