تزریق فیلر زیر چشم: رفع گودی و پف زیر چشم با بهبود الاستیسیته پوست

ژل1

پیش از ژل‌های زیر چشم، تنها گزینه درمانی جراحی پلک چشم بود. ولی امروزه، یک مراجعه کوتاه به مطب برای تزریق ژل رستلین به زیر چشم، می‌تواند شما را برای یک‌سال بیمه کند. ژل‌های هیارولونیک اسید معمولاً بیشتر از سایر ژل‌ها در یک ناحیه می‌مانند و در نتیجه دوام تزریق ترمیمی نیز بیشتر خواهد بود. اکثر افراد فکر می‌کنند تزریق ژل به زیر چشم دردناک است، ولی نیست. به راحتی می‌توان عصب‌های این ناحیه را از کار انداخت و بیشتر بیماران در طول تزریق هیچ چیزی حس نمی‌کنند. اگر دایره‌های تیره و خالی دور چشم و چشمان خسته باعث شده پیرتر از آن چیزی که هستید به نظر برسید، می‌توان این مشکلات مرتبط با سن را به طرز خارق‌العاده‌ای با فیلرهای تزریقی ترمیم کرد،بنابراین نیازی به جراحی‌های تهاجمی زیبایی در بعضی موارد نخواهد بود.  فیلرهای تزریقی راهی ایمن و موثر برای برطرف کردن مشکلات زیر چشمی هستند. فیلرهای زیر چشم درمانی قابل تزریق و غیرتهاجمی بوده که نشانه‌های پیری را در زیر چشم‌ها از بین می‌برد. بسیاری از افراد با این مشکلات طبیعی پوست، که جوانی و طراوت پوست را از بین می‌برد، دست به گریبانند. فیلرهای زیر چشم معمولاً به نواحی خاصی تزریق می‌شود که به نیاز و مشکل بیمار بستگی دارد.

چرا تزریق ژل زیر چشم؟


ژل2

تزریق فیلر به زیر چشم برای درمان چشم‌های پف‌دار، حلقه‌های تیره دور چشم و چشمان خسته استفاده می‌شود. این ژل‌ها یکی از جالب‌ترین داروهایی است که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از جراحان گزارش کرده‌اند که تزریق ژل نتایج خوبی را در مقایسه با جراحی دارد. با پیر شدن، تو رفتگی‌ها و حلقه‌های تیره زیر چشم پدیدار می‌شوند. تا همین اواخر، تنها روش درمان پف زیر چشم و حلقه‌های تیره آن جراحی بود و هیچ روش موثری برای درمان این مشکلات بجز جراحی پیش پای بیماران وجود نداشت. امروز از تزریق فیلر  به‌طرز موثری استفاده می‌شود. داروی پرلن با استفاده سوزن‌های بسیار ظریف به زیر پوست تزریق می‌شود. پس از تزریق این دارو، آن را ماساژ داده تا نتایجی فوری و خارق‌العاده به دست آید. این فرآیند نیم ساعت زمان برده و نتایج آن نیز فوری است. از آن جایی که این ناحیه پیش از تزریق فیلر بسیار حساس است، بیماران باید توصیه‌های متخصصین را به خوبی عمل کرده و پیش از عمل به دنبال متخصصین مجرب برای انجام این عمل به بهترین نحو ممکن باشند. تزریق فیلر روشی درمانی است که باید با دقت و توسط یک متخصص یا پزشک مجرب آن را انجام دهد. پزشک دانش خوبی نسبت به دارو و آناتومی محل تزریق دارد که باعث پیش‌گیری از جراحات جدی و عوارض این عمل خواهد شد. روش درمانی تزریق ژل نیازی به بی‌هوشی  ندارد. نتایج آن نیز برای ۹ الی ۱۲ ماه دوام خواهد داشت. در برخی بیماران، حتی تا مدت‌ طولانی‌تری باقی خواهند ماند.

فیلرهای زیر چشم چگونه کار می‌کنند؟


ژل3

ژل‌ها با افزایش حجم و بازیابی خاصیت کشسانی یک پوست باطراوت به زیر چشم‌ها کار می‌کنند. با بالا رفتن سن، تولید کولاژن، الاستین و هیارولونیک اسید در بدن کُند می‌شود، این امر باعث شل شدن و از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست و منجر به ایجاد چین و چروک، تورفتگی و لاغری می‌شود. از فیلرها برای حل این مشکلات استفاده می‌شود. نتایج می‌توانند از ۶ ماه تا ۱ سال یا بیشتر، بسته به نوع محصول و نحوه تزریق آن دوام بیاورند. توصیه می‌شود برای حفظ بهبودی، بیمار پس از تزریق برای درمان‌های تکمیلی مراجعه کنند تا بهترین نتایج را از فیلرهای تزریقی به دست آورند.

فیلرهای زیر چشم چه چیزی را درمان می‌کنند؟


ژل4

از فیلرهای تزریقی برای درمان انواع مختلفی از مشکلات زیر چشم استفاده می‌شود، از جمله:

  • چروک زیر یا اطراف چشم
  • چروک پنجه کلاغی گوشه چشم و خطوط ظریف آن ناحیه
  • تورفتگی چشم‌ها
  • کیسه‌های پف کرده زیر چشم‌ها و آویزان شدن عضلات
  • حلقه‌های تیره زیر چشم‌ها
  • کیسه‌های اشکی بیرون زده

مزایای تزریق فیلر زیر چشم


پزشک پیش از آن که استفاده از ژل تزریقی را تجویز کند، بیمار را کاملاً معاینه می‌کند تا از مناسب بودن شرایط بیمار برای انجام این تزریق مطمئن شود. اگر شرایط بیمار مناسب بود، پزشک به بیمار استفاده از فیلر را برای درمان پف زیر چشم پیشنهاد می‌کند. به گفته جراحان زیبایی “اگر دخانیات استعمال می‌کنید، یا اخیرا مصرف دخانیات را ترک کرده‌اید و یا در معرض دود سیگار دیگران بوده‌اید، گزینه مناسبی برای جراحی نیستید. مصرف دخانیات یا در معرض آن بودن، جریان خون به بافت‌های بدن را کاهش می‌دهد. این می‌تواند منجر به طولانی شدن مدت زمان بهبود شود. بهترین روش برای تعیین این مساله که آیا برای روش درمانی تزریق ژل مناسب هستید یا نه، این است که با جراح زیبایی مشورت کنید.”(مقاله تزریق ژل در صورت و بدن – کلینیک سیب سرخ )

در مقام مقایسه با جراحی، فیلرهای تزریقی مزایای زیادی دارند. بدون جای زخم و نیاز به بی‌هوشی و بستری. در مقایسه با جراحی، فیلرهای تزریقی اثر طبیعی‌تری دارند. متخصصین مجرب می‌توانند نتایج بهتر، جذاب‌تر و طبیعی‌تری برای شما به ارمغان بیاورند.

 انواع فیلرهای زیر چشم


ژل6

فیلرهای زیر چشم انواع مختلفی دارد. در بیشتر آن‌ها از هیارولونیک اسید استفاده شده که این ماده بصورت طبیعی در بدن تولید می‌شود. این روش درمانی به‌عنوان بهترین روش برای استفاده در زیر چشم شناخته شده است، زیرا سابقه ایمنی بالا، عوارض کم و نتایج بادوامی دارد.

فیلر هیارولونیک اسید

هیارولونیک اسید یکی از بلاک‌های تولیدی در بدن است. این ماده نه تنها در پوست، بلکه در بافت‌های همبند، عصبی و مخاطی نیز تولید می‌شود. هیارولونیک اسید نوعی قند است، که یعنی در دسته گلوکزها نیز جای می‌گیرد. هیارولونیک اسید انعطاف و مقاومت پوست را افزایش می‌دهد. این اسید ماده‌ای درون‌تولیدی است که در عرض یک الی دو روز شکسته می‌شود و به همین خاطر بدن دائماً آن را تولید می‌کند. با پیر شدن انسان، تولید این ماده کُند می‌شود، که یعنی آب‌رسانی کم‌تری به پوست انجام شده و حجم پوست کاهش می‌یابد. یعنی پوست صعیف‌تر شده و چین و چروک‌های پوست پدیدار می‌شوند. از آن جایی که ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید (همچون ژوودرم و رستلین) می‌توانند رطوبت را جذب کرده و در خود نگاه دارند، پس پوست را از داخل پُرتر نشان می‌دهند. با این ماده، می‌توان از دست رفتن حجم صورت، آب‌رسانی به پوست و پُر کردن نواقص پوست را مجدداً تنظیم کرد. همچنین این ماده تولید کولاژن طبیعی پوست را افزایش می‌دهد. اثر تزریق فیلر حدود ۶ تا ۱۸ ماه باقی مانده و سپس کاملاً توسط بدن جذب خواهند شد. در صورت تمایل، حتی می‌توان این ماده را حل کرد. برای حل این ماده از هیالورونیداز استفاده می‌شود.

چرا پس از تزریق ژل زیر چشم پف می‌کند؟


گاهی به دلایل زیر پس از تزریق ژل و فیلر زیر چشم، دچار پف زیر چشم می شوید:

 نزدیک بودن بیش از حد فیلر به سطح پوست

پلک نازک‌ترین پوست بدن است.  به همین خاطر گاهی اوقات می‌توان زیر آن را دید.  حتی اگر فیلرهای مصنوعی باشند. بهتر است فیلرهای زیر چشم، بطور عمقی تزریق شوند تا واضح نباشند.  برای این قاعده چند استثناء نیز وجود دارد ولی معمولاً قاعده‌ای است که باید  به آن عمل کرد. وقتی فیلر بیش از اندازه باشد و خیلی نزدیک به سطح پوست تزریق شود، به پوست رنگی آبی می‌دهد.  به این پدیده اثر تیندال گفته می‌شود.  برای حل این مشکل باید آنزیمی به زیر پوست تزریق کرد تا فیلر را حل کند.

انتخاب فیلر اشتباه

هر فیلری، عملکرد خاصی دارد، حتی فیلرهایی که بر پایه یک ماده ساخته شده باشند (برای مثال از هیارولونیک اسید). برای مثال، برای زیر چشم‌ها استفاده از رستیلن را بر ژوودرم یا بلوترو ترجیح داده می‌شود،  با این‌که تمامی این فیلرها برپایه هیارولونیک اسید (HA) ساخته شده‌اند.  یکی از معایب ژوودرم این است که اگر خیلی نزدیک به سطح پوست تزریق شود، ایجاد تورم و پف‌کردی زیر چشم‌ها می‌کند. اما خبر خوب این است که همه ژل‌های HA را می‌توان با تزریق آنزیم دوباره به حالت پیش از تزریق بازگرداند. آنزیم تمام فیلر را حل می‌کند.  گاهی اوقات باید بیش از یک بار تزریق صورت بگیرد تا فیلر حل شود. فیلرهای دائمی زیر چشم کمی سخت‌تر برطرف می‌شوند، هنگامی که با این فیلرها، برای مثال سیلیکون مایع یا آرتفیل، به مشکل بربخورید، ترمیم آن خیلی سخت‌تر خواهد بود (گاهی اوقات حتی باید برای برطرف کردن مشکل جراحی صورت بگیرد.).

فیلر بیش از اندازه

فیلر زیر چشم خیلی تأثیر خوبی دارد ولی استفاده بیش از اندازه از هر چیزی، حتی مواد خوب، آسیب‌زننده است.  تزریق بیش از اندازه فیلر باعث می‌‌‌شود زیر چشم‌ها به شکل یک کیف پر به نظر برسد و خطوط طبیعی پلک ناپدید شود.

واکنش سیستم ایمنی به فیلر

شاید بدن شما به انواع خاصی از فیلر واکنش نشان دهد، مخصوصاً اگر فیلرهای استفاده شده از نوع فیلرهای درمال نباشد.  فیلرهای HA جزء مواد غیرحساسیت‌زا هستند و به ندرت پیش می‌آید که کسی نسبت به آنها واکنش آلرژیک نشان دهد.  داستان فیلرهای غیرقانونی فرق می‌کند. سیلیکون و سایر فیلرهای ثابت (از جمله اسکولپترا) می‌تواند باعث واکنش‌های ایمنی بدن، برآمدگی یا گرانولوما در زیر چشم شود و معمولاً از این مواد در نواحی حساسی همچون زیر چشم‌ها استفاده نمی‌شود. البته باید توجه داشت که هیچ فیلری برای تزریق در زیر چشم، در حال حاضر تأییدیه سازمان غذا و بهداشت آمریکا FDA را کسب نکرده است ولی پزشک می‌تواند با تشخیص خود و بدون نیاز به تأییدیه از سازمان، از این مواد استفاده کند.

فستون پلک تحتانی

فستون‌ که به آن برآمدگی‌های گونه نیز می‌گویند، شاید با تزریق فیلرهای HA تشدید شود. انتخاب یک فیلر مناسب، آماده‌سازی و تکنیک تزریق می‌تواند این خطر را کاهش داد و در مواردی حتی فستون‌ها را برطرف کرد. فستون به‌علت تزریق بیش از اندازه فیلر در جای اشتباه، به‌وجود می‌آید.

تورم

تورم پس از تزریق فیلر به‌وجود می‌آید و هر کسی که از تزریق (یا درمان‌های با کانولا) استفاده کند، کمی پف کرده به‌نظر خواهد آمد.

مراقبت‌های پس از تزریق فیلر زیر چشم


ژل7

پس از درمان، ناحیه تزریق کمی قرمز و پف کرده خواهد بود. از کمپرس سرد می‌توان برای کاهش تورم استفاده کرد. توصیه می‌شود که در منزل نیز برای چند روز از یخ استفاده شود. برای این کار می‌توانید از کمپرس آب یخ، یا یخ‌های قالبی در پلاستیک استفاده کنید، فقط بخاطر داشته باشید که یخ‌ها را در پلاستیک ریخته و لای یک حوله یا پارچه نازک بپیچید. ناحیه تزریق را تا یک هفته پس از تزریق، در معرض حرارت زیاد قرار ندهید. همچنین تا یک هفته از کار کشیدن شدید از صورت پرهیز نمایید.

خطرات و عوارض جانبی فیلرها


شایع‌ترین عوارض جانبی فیلرها، قرمزی و پف کرده صورت در ناحیه تزریق است. همچنین امکان دارد ناحیه تزریق بی‌حس باشد. احتمال بسیار کمی نیز وجود دارد که صورت یا ناحیه تزریق کبود شود. در اکثر موارد، عوارض جانبی در عرض دو الی هفت روز از بین برود. کبودی‌های احتمالی نیز هیچ اثر مخربی روی نتیجه نهایی نخواهد گذاشت و به راحتی می‌توان آن‌ها را پوشاند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *