درمان سلولیت ران: تجمع بدشکل چربی‌ها در زیر پوست بدن زنان و مردان

هنگامی که صحبت از تغییر ظاهر به میان می‌آید، موضوعات کمی مانند چربی در این گونه بحث ها تاثیر گذار هستند. هنگامی که کار به زیبایی شناسی بدن می رسد، چربی غالبا از دست دادن چربی یا تجمع بیش از حد چربی، اصلی ترین عامل دخیل در زیبایی فرد است. اگر بخواهیم به سادگی تعریفی از سلولیت را به شما ارائه دهیم باید بگوییم سلولیت؛ چربی است. سلولیت چیزی جز چربی نیست که در زیر پوست شما تشکیل می‎‌شود. در حالی که از بعضی از چربی ها می‌توان بدون توجه کردن گذشت، اثر سلولیت روی پوست به گونه ای است که یکی از شایع ترین شکایات افراد در مورد ویژگی‌های فیزیکی است که آنها در خودشان دوست ندارند باشد. ظاهر ناهموار، در نتیجه تجمع چربی و فشاری است که به بافت همبند وارد می‌کند. این فشار باعث ایجاد ظاهری ناهموار در پوست می‌شود، که در نتیجه فشار بافت چربی بر بافت همبند باعث ایجاد سلولیت در پوست فرد می‌شود. آنچه که در مورد سلولیت برای بسیاری از مردم آزار دهنده است، این است که برای داشتن سلولیت، شما واقعا نیازی به داشتن وزن اضافی در بدن خود نیستید. زنان بیشتر از مردان تمایل دارند که به سلولیت مبتلا شوند، اما با این حال مردان به این بیماری حساس تر هستند. گفته می شود که ۹۰ درصد زنان در برخی مواقع از زندگی خود به سلولیت مبتلا می‌شوند. سلولیت به طور معمول بیشتر بر ران، باسن و شکم تاثیر می‌گذارد. اما مطمئن باشید که گزینه های زیادی برای درمان سلولیت وجود دارد.

آیا می‌خواهید از شر سلولیت‌تان خلاص شوید؟


سلولیت عمدتا در ابتدا خود را به صورت ورم‌، گودی و دندانه ‌های کوچک و بزرگ به خصوص در قسمت ران ها نشان می‌دهد. در حالی که این بیماری بدون درد و بی ضرر است، وجود سلولیت می‌تواند باعث آسیب جدی به اعتماد به نفس و روان شما شود. به خودتان در جستجوی بهترین نسخه برای حل مشکلتان کمک کنید. از بین بردن این گودی‌های ناخوشایند پوستی و بدست آوردن دوباره اعتماد به نفسی که از دست داده اید، می تواند در روحیه شما بسیار تاثیر گذار باشد. خبر خوب این است که شما ممکن است از این بیماری به طور کامل خلاص شوید. درمان لیزر برای سلولیت بهترین انتخاب برای خلاص شدن از آن است.

تأثیر درمان سلولیت


بررسی کلی سلولیت حدود ۹۰٪ تا ۹۵٪ زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همانطور که سن شما افزایش می‌یابد، بیشتر مستعد ابتلا به سلولیت می‌شوید. آنچه شما باید بدانید این است که سلولیت یک بیماری پزشکی یا پوستی نیست. این بیماری عفونت نیست و مسری نیز نمی‌باشد. با این حال، این بیماری دشمن شماره یک زنان و مردان است زیرا باعث زشت تر دیده شدن آنها و کاهش اعتماد به نفس در این افراد می‌شود.

اکثر زنان می‌خواهند به دلیل تأثیرات منفی سلولیت بر روی اعتماد به نفس آنها، از شر این بیماری خلاص شوند. برخی از آنها ناامید می‌شوند، به همین دلیل است که آنها تصمیم می‌گیرند از راه سریع آن وارد شده و سلولیت ران خود را با موفقیت درمان کنند. با این حال کسانی هم هستند که از تصمیم خود برای درمان سلولیت ران خود به دلیل برخی از عوارض احتمالی آن، منصرف می‌شوند.

بنابراین چه چیزی سبب سلولیت می‌شود؟


علت ایجاد سلولیت به طور کامل مشخص نشده است و اطلاعات غلط فراوانی در مورد آن وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، برای داشتن سلولیت ران، شما لازم نیست که حتما اضافه وزن داشته باشید. اگر چه از دست دادن وزن اغلب به محدود کردن خطر ابتلا به سلولیت کمک کننده است. انواع مختلفی از موارد مرتبط با سلولیت ران وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

عوامل ژنتیکی: اگر سلولیت یک ویژگی مشترک در خانواده شما باشد، همین امر احتمال ابتلا به سلولیت در شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی ضعیف: داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای اجتناب از بسیاری از بیماری‌ها ضروری است ، و فقط مختص سلولیت نمی‌باشد.

تغییرات هورمونی: استروژن باعث ایجاد و ذخیره چربی می‌شود، و همین امر نشان می دهد که هورمون‌ها می‌توانند عامل مهمی در رشد سلولیت باشند.

شیوه زندگی سالم: کمبود فعالیت بدنی می‌تواند منجر به ضعف عضلات شود که باعث می‌شود تا اثرات سلولیت بر روی پوست دیده شود.

رژیم لاغری: به طور مشابه با رژیم غذایی ضعیف، رژیم غذایی برای کاهش وزن باعث تغییرات خاصی در رژیم غذایی فرد می‌شود. یک رژیم غذایی متعادل همیشه بهتر از نوع خاصی از رژیم لاغری است.

متابولیسم: اگر متابولیسم آهسته دارید، چربی ممکن است به آسانی شکسته نشود. چربی بیش از حد می تواند به سلولیت منجر شود.

تن پوست: لزوما علتی برای ایجاد سلولیت نیست، اما سلولیت در پوست سبک تر و کم رنگ تر بیشتر قابل مشاهده است.

بهترین روش برای درمان سلولیت ران


بسیاری از مردم ظاهر سلولیت را دوست ندارند و ترجیح می دهند که تا آنجا که می‌شود پوست صاف و یکدستی داشته باشند. بنابراین، مقالات بسیاری در مورد سلولیت وجود دارد، و موارد بسیاری از درمان نیز در افراد مختلف دیده شده است، روش های درمانی مختلف اعم از تغییرات غذایی، کرم سلولیت و درمان های مکانیکی برای درمان افراد استفاده شده است. برخی از درمان ها بر روی سلولیت فقط  در حد مطالعات پزشکی اثر گذار بوده است. این موارد عبارتند از:

رژیم‌های سلولیت

ادعا می‎‌شود “رژیم‌های سلولیت ” ویژه  در درمان سلولیت موثر هستند. طرفداران این رژیم ها ادعا می کنند که ترکیب غذاهای موجود در رژیم غذایی می‌تواند التهاب را کاهش دهد و گردش خون را در مناطق آسیب دیده بهبود بخشد و سلولیت را کاهش دهد.

متيلكسانتين‎ها

متيلكسانتين ها

متيلكسانتين ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که حاوی آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین هستند. این مواد شیمیایی در بسیاری از کرم‌های سلولیت  به دلیل توانایی شناخته شده آنها برای شکستن ذخیره چربی وجود دارد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

چند دستگاه در دسترس هستند که با ماساژ مناطق تحت تاثیر سلولیت به درمان فرد کمک می‌کنند. این دستگاه ها از سیلندرهای رول مانند برای جمع آوری مناطقی از پوست و ماساژ آنها در داخل حفره خود استفاده می‌کنند. این روش از یک دستگاه الکتریکی استفاده می‌کند که با ایجاد مکش، کشیدن و فشرده سازی مناطق آسیب دیده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درمان لیزر برای سلولیت

درمان  لیزری برای سلولیت در حال حاضر در میان خانم ها بیشتر و بیشتر رایج شده است. این درمان حرفه ای در مبارزه با ورم‌های مزاحم و زشت پوستی بسیار موثر است. این روش از تکنولوژی های پیشرفته که شامل لیزر و همچنین فرکانس رادیویی یا دستگاه های RF می باشد استفاده می‌کند. این دستگاهها از مکش و ماساژ نیز استفاده می‌کنند تا باعث تولید کلاژن و همچنین تغییرات سپتی در جهت جلوگیری از کشیدن شدن پوست شوند. در نتیجه، ظاهر کمرنگ روی پوست شما را از بین می‌برند. برخی از رایج ترین درمان های لیزر برای سلولیت عبارتند از:

  • نانومر لیزر ۱۴۰ ( ۱۴۰ Nanometer Laser ): این درمان یک روش جراحی است که یک دوربین کوچک را در زیر پوست قرار می‌دهد تا سلول های باند فیبری که برای تولید سلولیت در بدن ساخته می‌شوند را از بین ببرد.
  • کریوئینوز: این روش با تاییدیه FDA یک روش غیر تهاجمی است، که مناطق چربی را در اطراف و پایین شکم و همچنین دو طرف بدن شما را از بین می‌برد. این روش سلول‌های چربی را فریز می‌کند که در نهایت بدون آسیب رساندن به بافت هایی که آنها را احاطه کرده است، باعث حل شدن این چربی ها می‌شود.
  • اولتراسوند: یکی دیگر از درمان های غیر تهاجمی روش اولتراسوند است که این روش با استفاده از انرژی مافوق صوت تشدید شده به منظور ذوب کردن و همچنین از بین بردن هدفمند ناحیه چربی بدون آسیب رساندن به پوست اطراف آن، انجام می‌شود.

این روش های درمان سلولیت لیزری سریع و راحت هستند اما خطرات خاصی را نیز برای داشتن پوست بدون سلولیت باید در نظر بگیرید.

در ابتدای درمان لیزر برای سلولیت جراح پلاستیک مناطق آسیب دیده که نیاز به درمان دارند را با استفاده از ماژیک علامت گذاری می‌کند. جراح پلاستیک شما سپس برش‌های کوچکی را در مناطق آسیب دیده ناشی از سلولیت ایجاد می‌کند. برش‌ها معمولا به اندازه نوک قلم است، مایعات بی حس کننده یا بی حسی موضعی در ناحیه اعمال می‌شود. در نظر داشته باشید که در طول کل پروسه شما بیدار خواهید بود، سپس لیزر از طریق برش‌ها بر ناحیه دارای سلولیت تابانده می‌شود. لیزری که از دستگاه ساتع می‌شود، مسئول ذوب کردن چربی های ناحیه است. لیزر همچنین از طریق شکستن نوارهای فیبری مختلف که با کشیدن پوست باعث ایجاد ظاهر سلولیت در پوست می‌شوند، به درمان سلولیت کمک می‌کند. درمان لیزر از بروز برآمدگی ها در پوست جلوگیری می‌کند و باعث تولید کلاژن می‌شود. افزایش تولید کلاژن باعث افزایش کشسانی و عمق پوست می شود.که باعث ایجاد ظاهری صاف تر در پوست می‌شود. سپس چربی مایع شده و شکسته شده از بدن خارج می‌شود‌. کل پروسه حدود یک و نیم ساعت طول می‌کشد. از آنجا که این نوع درمان عوامل ایجاد کننده سلولیت را هدف قرار می دهد باعث بروز نتایج فوری در فرد می‌شود. این روش می‌تواند نتایجی را که انتظار دارید را در عرض چند ساعت به شما تحویل دهد، با این وجود، شما فقط زمانی پوست عاری از سلولیت خود را به طور کامل مشاهده خواهید کرد که دوره چهارده روزه ریکاوری پس از عمل را به طور مناسب بگذرانید.

درمان با موج آکوستیک (AWT)

مطالعات نشان داده است درمان موج آکوستیک یک روش درمانی است که ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد. این روش امواج آکوستیک (همچنین با عنوان موج صوتی، فشار یا شوک نیز نامیده می‌شود) را به مناطق آسیب دیده اعمال می‌کند. به طور معمول، درمان های متعدد و درمان نگهدارنده ضروری است.

لیپوتریپسی یک اصطلاح دیگر برای AWT است.

درمان با امواج نوری یا رادیویی

درمان با امواج نوری یا رادیویی

دستگاه های نورپردازی وجود دارد که با ترکیب مکش یا ماساژ با نور درمانی باعث کاهش موقت ظاهر سلولیت در فرد می‌شوند.

TriActive: یک روش درمانی است که ترکیبی از لیزر با سطح پایین و مکش و ماساژ پوست است.

Velasmooth / Velashape: درمان ترکیبی از لیزر و ماساژ درمانی است.

این درمان ها نیازمند درمان های مختلف دیگر و درمان نگهدارنده برای حفظ ظاهر بهبود یافته است. سایر سیستم ها به صورت همزمان از ماساژ و نور مادون قرمز یا امواج رادیویی در سطوح مختلف استفاده می‌کنند.

انتشار دقیق بافتی با وکیوم خلاء

انتشار دقیق بافتی با وکیوم خلاء

انتشار دقیق بافتی با وکیوم خلاء یکی دیگر از روش های جدید است که می‌تواند به تجزیه نوارهای سخت بافت فیبرینی کمک کند که باعث ایجاد ظاهر سلولیت می‌شوند.

لیپوساکشن با لیزر

لیپوساکشن با لیزر

لیپوساکشن با استفاده از لیزر یک روش لیزر درمانی است که به روش لیپوساکشن چربی اضافه شده است. لیپوساکشن شامل استخراج چربی با خلاء از زیر پوست است و برای سلولیت موثر است.

لیپواسکلاپتینگ با الولتراسوند

لیپواسکلاپتینگ با الولتراسوند

لیپواسکلاپتینگ با اولتراسوند از امواج صوتی برای کاهش سلولیت استفاده می‌کند. شواهد قطعی وجود دارد که ثابت کند این تکنیک برای سلولیت موثر است.

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی یک درمان بحث انگیز برای سلولیت است که شامل تزریق دارو یا سایر مواد به طور مستقیم در بافت آسیب دیده است.

سوزن زدن (Subcision)

سوزن زدن یک روشی است که شامل قرار دادن یک سوزن در زیر پوست برای شکستن باند فیبری در بافت همبند است که خوشه های سلول های چربی را جدا می‌کند. متخصصان مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک دستگاه شناخته شده به عنوان Cellfina، این کار را انجام می‌دهند. نتایج این روش می‌تواند تا دو سال یا بیشتر ادامه یابد.

کاربوکسی تراپی

کاربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش پزشکی است که در آن متخصصان مراقبت های بهداشتی گاز دی اکسید کربن (CO2) را در زیر پوست تزریق می‌کنند. یک مطالعه کوچک نشان داد که این کار ممکن است در درمان سلولیت مفید باشد.

سوالات متداول


قبل از عمل لیزر چه کاری انجام دهید؟

قبل از اینکه درمان با لیزر برای درمان سلولیت خود را ادامه دهید، ابتدا باید خودتان را برای تحقیق خود آماده کنید و بیشتر در مورد این روش بخوانید. شما با استفاده از منابع اینترنتی به مراحل درمان لیزر مراجعه می‌کنید. شما همچنین می‌توانید از افرادی که این پروسه را انجام داده اند در مورد نحوه انجام مراحل آن، سوالات خود را بپرسید. شما همچنین می‌توانید در مورد اینکه  چقدر پس از درمان بهبود یافته اند نیز سوال کنید. در نهایت شما همچنین باید سوالات زیر را بپرسید:

آیا من از لحاظ جسمی آماده هستم؟ درمان سلولیت با لیزر شامل برش‌های کوچک است، به همین دلیل شما باید بررسی کنید که آیا بدن شما به اندازه کافی مناسب این کار است یا خیر. اگر از لحاظ فیزیکی شرایط مناسبی نداشته باشید، بهتر است درمان خود را تا زمانی که آماده این کار باشید به تعویق بیاندازید.

آیا من از لحاظ احساسی آماده هستم؟ قبل از اینکه عمل خود را شروع کنید، باید سلامت احساسی خود را نیز ارزیابی کنید. از آنجا که احتمال دارد که بعد از این روش احساس درد کنید، باید همچنین به لحاظ احساسی نیز پایدار باشید تا بتوانید دوره بهبودی خود را به خوبی بگذرانید.

آیا من به لحاظ مالی آماده هستم؟ در نهایت شما باید ارزیابی کنید که آیا شما توانایی مالی برای درمان سلولیت با لیزر را دارید یا خیر. این نوع روش از تکنولوژی بالایی استفاده می‌کند که گران است بنابراین شما باید به خوبی از هزینه هایی که می خواهید متحمل شوید آگاه باشید.

اگر پاسخ شما به سوالات زیر بله است، پس شما به طور کامل برای درمان سلولیت با لیزر آماده هستید.

درمان سلولیت چه مدت  طول می‌کشد؟

از شما می‌خواهیم ۴۰ دقیقه برای هر جلسه درمانی سلولیت وقت کنار بگذارید. انجام یک ماساژ ۴۰ دقیقه ای در یک اتاق گرم و روشن همزمان با سلولیت نیز به شما کمک زیادی خواهد کرد.

چقدر طول می‌کشد تا تغییرات ایجاد شده را احساس کنم؟

پس از اولین درمان، بهبود تدریجی ناحیه درمان شده می‌تواند قابل رویت باشد – به طوری که سطح پوست منطقه تحت درمان نرم تر و سفت تر به نظر خواهد رسید. پس از ۴ هفته شما باید تغییرات ایجاد شده را کم کم احساس کنید، کاهش مداوم تقریبا ۱۰ هفته طول می‌کشد.

بعد از روش لیزر درمانی، چه چیزی باید انتظار داشته باشم؟

بعد از درمان سلولیت با  لیزر شما ممکن است از لحاظ جسمی و همچنین از نظر احساسی تخلیه شده باشید. ماندن در موقعیت مشابه برای یک تا یک و نیم ساعت می‌تواند خسته کننده باشد. همچنین ممکن است کبودی، درد، تورم و قرمزی در مناطق آسیب دیده ایجاد شود. ممکن است در ناحیه درمان شده تاول، زخم، پررنگ تر شدن پوست ( hyperpigmentation)، و آلرژی در قسمت هایی از پوست که در آن درمان دریافت کرده اید، داشته باشید. دوره بهبودی بسته به توانایی بدن شما برای بهبودی ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد. تحمل طولانی مدت درد و ناراحتی ممکن است احساسات شما را برانگیزد. اطمینان حاصل کنید که در ارتباط با دکترتان باقی بمانید تا بهتر و سریع تر بهبود یابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *