مراقبت های بعد از عمل بینی: کاهش تورم و کبودی و حصول نتیجه دلخواه

مراقبت های بعد از عمل بینی

رینوپلاستی که معمولا به عنوان “عمل بینی” شناخته می‌شود تغییر شکل، تغییر اندازه و یا تغییر موقعیت بینی است و یکی از محبوب‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است. از آنجایی که بینی نقش زیادی در زیبایی چهره فرد دارد، حتی کوچک‌ترین تغییری در بینی، ممکن است تغییرات ظاهری زیادی را ایجاد کند. رینوپلاستی یک عمل جراحی معمولی اما پیچیده است که معمولا بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد، اگرچه گاهی ممکن است بیشتر طول بکشد. این عمل را می‌توان با استفاده از تکنیک “بسته” انجام داد، یعنی برش‌هایی از داخل مجرای بینی داده می‌شود یا با روش “باز” ​​انجام میشود که جراح دید وسیع‌تری برای عمل، با استفاده از محل برش‌های خارجی خواهد داشت. انتخاب روش باز یا بسته، بستگی به نظر جراح شما و میزان تغییراتی که مایلید روی بینی‌تان اعمال شود دارد. افراد مختلف به دلایل متعددی تحت عمل جراحی بینی قرار می‌گیرند؛ که می‌تواند به دلایل زیبایی و یا فیزیولوژیکی باشد. ممکن است احساس کنید که بینی شما در مقایسه با سایر اجزای صورتتان، متناسب نیست یا دارای نقصی است که شما می‌خواهید تصحیح شود. بعضی از افراد برای بهبود نحوه تنفس، عمل جراحی انجام می‌دهند؛ زیرا ساختار بینی آنها بر مجاری تنفسی آنها تاثیر دارد.

چرا عمل جراحی زیبایی بینی؟

بیماران معمولا عمل رینوپلاستی را انجام می‌دهند تا بینی خود را پس از آسیب، یا برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقایص مادر زادی، تصحیح کنند یا به دلیل اینکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند. تغییراتی که ممکن است جراح شما بتواند روی بینی شما از طریق عمل جراحی زیبایی بینی انجام دهد عبارتند از:

  • تغییر اندازه
  • تغییر زاویه
  • صاف کردن پل بینی (استخوان روی بینی)
  • تغییر شکل نوک بینی
  • باریک کردن سوراخ‌های بینی

اگر شما مایلید که عمل رینوپلاستی را به منظور بهبود ظاهرتان انجام دهید، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند. برای دختران، این سن تقریبا در ۱۵ سالگی است. استخوان بینی پسران ممکن است پس از ۱۵ سالگی نیز رشد کند و کمی بزرگ‌تر شود. با این حال، اگر شما به دلیل اختلال تنفسی عمل جراحی بینی را انجام می‌دهید، می‌توانید در سن کمتری نیز اقدام کنید.

عمل جراحی بینی چیست؟


عمل جراحی بینی

رینوپلاستی یک عمل زیبایی صورت است که معمولا برای بهبود ظاهری یا ترمیم بینی انجام می‌شود. در طول عمل جراحی بینی، غضروف بینی و استخوان‌های آن اصلاح می‌شوند یا بافتی به آن افزوده می‌شود تا جذابیت ظاهری بینی را بهبود بخشد. همچنین عمل رینوپلاستی برای ترمیم شکستگی بینی نیز انجام می‌شود. هنگامی که عمل رینوپلاستی به منظور ترمیم شکستگی بینی استفاده می‌شود، هدف آن برگرداندن بینی به وضعیت قبل از آسیب دیدگی است. سپتورینوپلاستی نیز یک روش مرتبط با رینوپلاستی است که برای بیمارانی که دارای انسداد بینی هستند انجام می‌شود. سپتورینوپلاستی نه تنها ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد، بلکه مانع از ایجاد هرگونه اختلال داخلی و ساختاری می‌شود که ممکن است مسیر تنفسی بینی را مسدود کنند.

ارزیابی اولیه برای عمل جراحی بینی


ارزیابی اولیه برای عمل جراحی بینی

تمام انتظاراتی که از عمل جراحی زیبایی بینی دارید و نگرانی‌هایی که در این رابطه وجود دارد باید قبل از جراحی به طور کامل مورد بحث قرار گیرند. توصیه‌های جراح و هرگونه محدودیت خاصی که توسط ساختار بینی، چهره و پوست شما ایجاد می‌شود، باید ارزیابی شود. عکس (بدون آرایش) معمولا قبل از عمل جراحی برای کمک به برنامه ریزی قبل از عمل و پس از جراحی برای ثبت نتایج پس از عمل گرفته می‌شود.

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می‌افتد؟


در اغلب موارد، جراحی به صورت سرپایی در هر بیمارستان یا مطب جراحی انجام می‌شود. در هر دو مورد، تسهیلات و مراقبت‌های کافی می‌تواند بدون صرف هزینه برای بستری شدن در شب، ارائه شود. یک متخصص بیهوشی برای نظارت بر علایم حیاتی در طول مراحل عمل حضور دارد. به طور معمول، متخصص بیهوشی قبل از عمل جراحی، پرونده پزشکی را بررسی می‌کند. بررسی‌های آزمایشگاهی باید چند روز قبل از عمل انجام شود. بیمار باید یک همراه، پس از عمل داشته باشد و در طول شب اول همراه بیمار بماند.

آسپیرین یا هر محصول حاوی آسپیرینی نباید طی ۱۰ روز پس از تاریخ عمل جراحی استفاده شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آدویل، موترین، ناپروزین) نباید تا ۷ روز پس از عمل جراحی مصرف شود. بسیاری از محصولات بدون نیاز به نسخه، حاوی آسپیرین یا آدویل هستند بنابراین مهم است که تمام داروها را با دقت بررسی کنید. در صورت هر گونه سوال، لطفا با دکتر خود یا با یک داروساز مشورت کنید. تیلنول یک مسکن قابل قبول است. برای داروهای ضد درد، معمولا قبل عمل جراحی نسخه نوشته می‌شود و باید پیش از آن تهیه شوند.

هیچ نوع غذای یا مایعاتی نباید در عرض ۶ ساعت قبل از عمل جراحی مصرف شود. این شامل آب، آبنبات یا آدامس هم می‌شود. وجود هر چیزی در معده باعث افزایش عوارض بیهوشی می‌شود. افراد سیگاری باید تلاش کنند تا سیگار را ترک کنند یا حداقل تعداد سیگار مصرفی را کاهش دهند. این امر به کاهش سرفه و خونریزی بعد از عمل کمک می‌کند. بهبودی بافت‌ها پس از عمل، در افراد سیگاری دشوارتر است. هر گونه بیماری باید در اسرع وقت قبل از عمل جراحی به پزشک جراح گزارش شود. اگر بیماری در روز جراحی اتفاق افتاد، بهتر است که پس از برنامه ریزی و ارزیابی متخصصین، تصمیم گیری کنید که آیا انجام عمل جراحی ایمن است یا خیر.

در روز جراحی عمل جراحی بینی چه اتفاقی می‌افتد؟


روز جراحی

لازم است که به موقع به محل جراحی مراجعه کنید. تمام مدارک و فرم‌ها، از جمله برگه‌های سوابق پزشکی را به همراه داشته باشید. لباس راحت بپوشید که لازم نباید برای تن کردن و در آوردن، آن را روی از سرتان، تن کنید. تمام جواهرات و اشیاء قیمتی خود را در خانه بگذارید و آرایشتان را با یک کرم پاکسازی، پاک کنید. صورت را با صابون و آب کاملا شسته و دیگر آرایش نکنید یا کرم نزنید. هرگز دارو مصرف نکنید. معمولا یک پرستار تزریق داخل وریدی را در اتاق نگهداری قبل از عمل شروع می‌کند و ممکن است یک داروی آرام بخش برای کمک به آرام شدن، به شما داده شود.

چه اتفاقی در طول عمل جراحی بینی رخ می‌دهد؟


عمل جراحی بینی1

در اتاق عمل، متخصص بیهوشی معمولا از ترکیبی از گاز و داروهای وریدی استفاده می‌کند. نظارت مستمر در طی این عمل معمولا شامل بررسی پالس اکسی‌متر (اشباع اکسیژن) و EKG (ضربان قلب) است. تیم جراحی برای هرگونه شرایط اضطراری آماده هستند. علاوه بر جراح و متخصص بیهوشی، پرستار و تکنسین جراحی نیز در اتاق خواهند بود. با توجه به آنچه که مورد نیاز است و عمل‌های جانبی که انجام می‌شود، جراحی ممکن است یک تا چند ساعت طول بکشد. جراح معمولا هنگامی که بیماری در اتاق ریکاوری است، با خانواده یا دوستان بیمار صحبت می‌کند.

بهبودی پس از عمل جراحی بینی


بهبودی پس از عمل جراحی بینی

پس از عمل جراحی بینی، پزشک ممکن است یک چسب پلاستیکی یا فلزی را روی بینی شما قرار دهد. این چسب به شما کمک خواهد کرد که از شکل جدید بینی خود که در حال بهبود است، محافظت کنید. آنها همچنین ممکن است پانسمان‌هایی را درون سوراخ‌های بینی شما قرار دهند تا شکل قسمت پایینی بینی شما تثبیت شود. شما حداقل چند ساعت بعد از عمل جراحی در یک اتاق ریکاوری تحت نظارت خواهید بود. اگر همه چیز درست باشد، روز بعد از عمل، مرخص خواهید شد. شما به یک همراه احتیاج دارید که شما را تا خانه برساند و رانندگی کند زیرا بیهوشی بر شما تاثیر می‌گذارد. اگر عمل دشواری را پشت سر گذاشته باشید، ممکن است مجبور شوید برای یک یا دو روز در بیمارستان بمانید. برای کاهش خونریزی و تورم، بهتر است سر خود را بالاتر از سینه نگه دارید. اگر بینی شما متورم شده یا داخل آن پنبه باشد، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اگر بخیه‌های شما قابل جذب باشند، به این معنی است که آنها به خودی خود دفع می‌شوند و نیازی به کشیدن بخیه نیست. اگر بخیه‌ها قابل جذب نباشند، مجبور خواهید بود که یک هفته بعد از عمل جراحی به مطب پزشک خود مراجعه کنید تا بخیه‌ها را بکشد.

مراقبت‌های پس از عمل بینی


مراقبت‌های پس از عمل بینی

همانند هر عمل جراحی دیگری، پس از عمل رینوپلاستی نیز، اثراتی وجود خواهد داشت که باید با دقت مدیریت شوند تا اطمینان حاصل شود که نتایج مطلوب کسب خواهند شد.

تورم

پس از هر عملی، بدون توجه به کوچک بودن آن، بافت اطراف آن بخش متورم خواهد شد. مقدار تورم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر هم در داخل و هم خارج از بینی، عمل انجام شده باشد، ممکن است بیشتر باشد، یا در بیمارانی که برای بهبود عملکرد تنفسی بینی خود تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. تورم می‌تواند با استفاده از آرنیکا مونیکا (Arnica Monica) و مکمل گیاهی، قبل از عمل محدود شود. استفاده از کمپرس سرد نیز به کاهش تورم کمک می‌کند.

کبودی

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی بینی قرار می‌گیرند، ممکن است دچار کبودی یا سیاهی دور چشم شوند. این اثرات باید طی یک هفته تا ۱۰ روز پس از عمل ناپدید شود. و به ندرت فراتر از این مدت ادامه می‌یابد و هرگز دائمی نیست. آکنه نیز ممکن است با استفاده از آرنیکا مونیکا و مکمل گیاهی، قبل از عمل محدود شود. کمپرس سرد نیز به کاهش کبودی کمک می‌کند.

آبریزش بینی

هرگاه که مسیر سوراخ بینی مسدود می‌شود (مانند زمانی که شما سرما می‌خورید یا آلرژی دارید)، غده‌های بینی ممكن است بیشتر از حد نرمال، مخاط ترشح كنند. پس از عمل رینوپلاستی، بینی بیمار ممکن است در اثر تورم مسدود شود؛ بنابراین، بیماران باید تا چند روز انتظار ترشح مخاط و آبریزش بینی بیشتری را داشته باشند، تا زمانی که تورم کاهش یابد.

ناراحتی

معمولا درد عمل جراحی بینی بسیار کم است؛ با این حال، ممکن است بیمار احساس تورم و گرفتگی داشته باشد که در نتیجه تورم پس از عمل رخ می‌دهد. این ممکن است در شب و یا در موقعیت دراز کش بدتر بشود. برای کاهش یا از بین بردن هر گونه دردی بعد از عمل، ممکن است داروی مسکن تجویز شود.

تمیز کردن

پس از بازگشت به خانه بعد از عمل بینی، قسمت خارجی بینی را می‌توان با اسفنج یا پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید تمیز کرد، اما مهم است که بیش از حد روی بینی کشیده نشود. پماد آنتی بیوتیک نیز تجویز می‌شود، که دو بار در روز برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از عفونت استفاده می‌شود.

بازگشتن به فعالیت‌های عادی

ورزش‌های سبک را می‌توان پس از ۲-۳ هفته، دوباره شروع کرد. که شامل دویدن و ایروبیک است. تمرینات هوازی و ورزش‌های شدید باید تا چهار هفته پس از عمل انجام نشوند.

بازگشت به کار یا مدرسه

معمولا بیماران می‌توانند یک روز بعد از برداشتن پانسمان جراحی، که معمولا ۷ تا ۸ روز پس از جراحی برداشته می‌شود، سرکار یا مدرسه برود. البته بیمار می‌تواند سه روز بعد از عمل جراحی دوباره به محل کار و مدرسه بازگردد، در صورتی که به اینکه یک پانسمان روی صورت آنها قرار دارد، اهمیتی نمی‌دهند. زمانی که بیمار می‌تواند به کار بازگردد، بستگی به میزان فعالیت بدنی و میزان ارتباطاتی دارد که شغل وی داراست، علاوه بر این، میزان تورم و تغییر رنگ محل جراحی نیز، تاثیر دارد.

بهبودی کامل

هنگامی که برای اولین بار پانسمان برداشته می‌شود، بینی بزرگی ظاهر می‌شود و که نوک آن ممکن است متورم باشد. این به دلیل تورم بعد از عمل است که انتظار می‌رود پس از جراحی بینی ایجاد شود. این تورم در ظرف یک هفته به شدت کاهش می‌یابد؛ با این وجود، زمانی که تمام تورم آن ناپدید شود و بینی بیمار به شکل نهایی مطلوب خود برسد، ممکن است تا یک سال طول بکشد. تورم به تدریج و به خودی خود کاهش می‌یابد. در پوست‌های ضخیم تر و چرب، مدت بیشتری طول می‌کشد تا تورم فروکش کند. جراح با استفاده از تجویز استروئید پس از عمل بینی، از بین رفتن تورم را تسریع می‌بخشد. لب بالا نیز ممکن است برای مدت زمان کوتاهی سفت شود و نوک بینی گاهی احساس بی‌حسی می‌کند، اما در نهایت ناپدید می‌شود. مانند هر عمل جراحی دیگری، دیدن نتایج مطلوب جراحی بینی نیز نیاز تحمل و صبر دارد. انتظار می‌رود اندکی درد، تورم و کبودی دیده شود. به همه بیماران خاطر نشان می‌شود که “پایان شب سیه سفید است”. هنگامی که بهبودی پس از عمل، کامل می‌شود، بیماران از ظاهر جدید خود ابراز خرسندی بسیاری می‌کند. رینوپلاستی یک عمل ست که نه تنها باعث بهبود ظاهر می‌شود، بلکه موجب می‌شود بیماران در مورد خودشان، احساس بهتری پیدا کنند.

نتایج عمل جراحی بینی


نتایج عمل جراحی بینی

اگرچه رینوپلاستی یک عمل جراحی نسبتا ایمن و آسان است، اما بهبودی پس از آن ممکن است تا مدتی طول بکشد. به خصوص اینکه نوک بینی شما حساس می‌شود و احتمال دارد تا ماه‌ها بی‌حس و متورم باشد. ممکن است که شما چند هفته بعد از عمل، به طور کامل بهبود یابید، اما بعضی از اثرات جانبی عمل می‌توانند تا چند ماه ادامه یابند و کسب نتایج نهایی مطلوب شاید تا یک سال طول بکشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *