مزایای لیفت پوست: از بین بردن چروک صورت با حذف پوست شل و افتاده

لیفت1

با بالا رفتن سن، پوستمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.  لیفت صورت اغلب اوقات برای ” لیفت یا بالا کشیدن” و رفع افتادگی پوست و در نتیجه برای رفع چین و چروک‌های روی پوست انجام می‌شود. برخی از عمیق‌ترین خطوط مانند خطوط اخم بین ابروها که با لیفت ابرو یا تزریق ژل (دیسپورت) یا بوتاکس رفع می‌شوند ، ممکن است کاملاً برطرف نشوند اما تا حد قابل‌توجهی می‌توانند کمرنگ شوند. برای نتیجه و بهبودی بهتر این خطوط می‌توان از روش‌های زیبایی تهاجمی و بازسازی پوست با لیزرهای فرکشنال استفاده کرد. با استفاده از تزریق ژل و چربی می‌توان چین و چروک‌های پوست را از بین برد، این روش‌ها خصوصاً برای خطوط خنده یا لبخند بسیار مؤثر هستند. اگر بگوییم که در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که همه به ظاهر بسیار اهمیت می‌دهند، اغراق نکرده‌ایم. در واقع، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که داشتن ظاهر و چهره‌ای جوان‌تر می‌تواند روی برخورد دیگران نسبت به شما تأثیر بسزایی داشته باشد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که برداشت‌هایی که افراد درباره‌ی شما به‌عنوان یک فرد دارند، بر اساس ظاهر و آراستگی شما می‌باشند. طبیعتاً این موضوع تقریباً همه‌ی جنبه‌های زندگی‌تان را ، از جمله نحوه دیده شدن شما در محل کار تا نحوه‌ی دیده شدن شما در اجتماع ، تحت تأثیر قرار می‌دهد. به علاوه داشتن ظاهر و چهره‌ای که خود به‌شخصه آن را جذاب میدانید، به شما حس اعتمادبه‌نفس ، جسارت و جذابیت بیشتری خواهد داد. به خاطر همین دلایل و دلایل بیشتر است که جراحی لیفت صورت روز به روز از محبوبیت روز افزونی برخوردار می‌شود. البته افزایش تعداد افرادی که خواهان انجام این عمل هستند، جامعه‌ی پزشکی را بر آن می‌دارد که زمان و منابع بسیار زیادی را صرف طراحی و ابداع بی‌خطرترین و مؤثرترین روش‌ها برای کمک به بیماران جهت دستیابی به اهداف زیبایی‌شان کنند. این به آن معناست که عمل لیفت صورت، روشی مقرون‌به‌صرفه تر و بی‌خطرتر است و می‌تواند با روش‌های مختلف و توسط جراحانی انجام شود که دائماً در حال کسب تجربه‌ی بیشتری در این نوع جراحی زیبایی هستند.

لیفت صورت راهی برای جوان‌سازی صورت


لیفت2

با بالا رفتن سن و همچنین به خاطر آسیب‌های ناشی از نور خوشید ، پوست افتاده می‌شود. این فرایند در واقع در اوایل دهه‌ی سی زندگی آغاز می‌شود. اگرچه امروزه روش‌های غیرتهاجمی متعددی برای کاهش این مشکل وجود دارد، اما جراحی لیفت صورت همچنان بهترین روش محسوب می‌شود. لیفت و کشیدن پوست صورت از زمانی پیشرفت کرده است که تنها روش زیبایی پوست بوده و اثر آن کوتاه مدت بوده است. عمل‌های لیفت صورت با توجه به نیاز شما تغییر و  انجام داده می‌شوند. این روش زیبایی دیگر هیچ اثر نامطلوبی را در پی نخواهد داشت. ازآنجایی‌که پوست صورت و گردن به‌طور طبیعی رو به پایین افتاده می‌شوند، عمل لیفت صورت می‌تواند به‌آرامی ظاهری طبیعی با جهت عمودی را مجدداً برای پوست صورت ایجاد کند. بسته به شرایط و نیاز شما، می‌توان یک مینی لیفت ، یک عمل لیفت پایین صورت یا لیفت گردن را انجام داد. این عمل‌ها را همچنین می‌توان به همراه روش‌های دیگر زیبایی همچون لیزر پوست و عمل رفع افتادگی پلک (بلفاروپلاستی) یا لیفت ابرو انجام داد. این عمل‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرند و ازاین‌رو، مدت‌زمان بهبودی سریع‌تر و کبودی کمتری وجود خواهد داشت.

مزایای لیفت صورت چیست؟


لیفت4

به‌طور خلاصه، شاید انجام لیفت صورت، یکی از بهترین و جالب‌ترین خاطرات شما در طول زندگی‌تان باشد . آیا با انجام عمل لیفت صورت، صورتی کاملاً بدون چین و چروک خواهید داشت؟ پاسخ این پرسش کمی پیچیده‌تر از یک بله یا خیر ساده است. زیرا ساختار بدنی یا آناتومی هر فرد با دیگری متفاوت است، در نتیجه عمل لیفت صورت برای هر فردی با دیگری متفاوت خواهد بود. اهداف شما ممکن است با افراد بیماری دیگر کاملاً متفاوت باشد، به همین دلیل است که ارتباط و صحبت مفصل با جراح پلاستیک در موفقیت عمل لیفت صورت بسیار حائز اهمیت است. برخی از مزایای لیفت صورت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کاهش افتادگی پوست
 • سفت شدن پوست
 • کاهش افتادی پوست در قسمت آرواره‌ها
 • صاف‌تر شدن پوست ناحیه‌ی آرواره‌ها و فک
 • بالا کشیدن قسمت پایین و میانه‌ی لپ
 • کاهش خطوط کناری دهان
 • فرم‌دهی چانه و قسمت زیر چانه
 • کاهش و رفع پوست افتاده‌ی زیر گلو
 • صاف و یکدست کردن پوست گردن

این عمل چگونه انجام می‌گیرد؟


لیفت5

عمل لیفت صورت با ایجاد یک برش انجام می‌شود، سپس پوست را آزاد و بافت نرم زیر آن بنام SMAS و پلاتیسما (platysma) را سفت می‌کنند. این سفت کردن بافت‌های نرم باعث لیفت پوست می‌شود که تقریباً تا ۸ سال ماندگار خواهد بود. پوست اضافه را می‌برند و دو طرف پست باقی‌مانده را به هم می‌دوزند. تقریباً همیشه به همراه عمل لیفت صورت یا لیفت گردن، لیپوساکشن گردن نیز انجام می‌شود زیرا این لیپوساکشن به سفت شدن بیشتر پوست و رفع هرگونه چربی اضافی کمک خواهد کرد. سه نوع روش مختلف برای لیفت پایین صورت و گردن وجود دارد. مینی لیفت برای بیمارانی استفاده می‌شود که افتادگی در آرواره‌ها و خطوط کناری دهان دارند. لیفت پایین صورت برای کسانی مناسب است که افتادگی پوست آرواره، خطوط کناره‌ی دهان و افتادگی پوست گردن دارند. هر دوی این روش‌های لیفت صورت تا حدی موجب بال کشیده شدن گونه‌ها نیز می‌شوند. لیفت گردن برای از بین بردن پوست افتاده‌ی گردن و فرم دهی بهتر گردن انجام می‌گیرد.

آیا از شر همه‌ی چین و چروک‌های صورتم خلاص می‌شوم؟


 لیفت6

روش‌هایی که در حین عمل لیفت صورتتان انجام می‌گیرند به اهداف شما و توصیه‌ی جراح پلاستیک‌تان بستگی خواهد داشت. به‌طور مثال، ممکن است یک لیفت ابرو داشته باشید که در آن پوست پیشانی را سفت می‌کنند تا خطوط موجود در آن کاسته شود. همچنین ممکن است لیفت چشم داشته باشید که در طی آن پوست اطراف چشم‌ها و یا پلک‌هایتان را می‌کشند تا چین و چروک‌های اطراف آن کاسته شوند. بسیاری از عمل‌های لیفت صورت، شامل لیفت گردن نیز می‌شوند. این عمل می‌تواند ظاهر هماهنگ و یکنواختی را به گردن و صورت‌تان بدهد  زیرا برخی بیماران احساس می‌کنند که پوست گردن افتاده یا شل شده، بعد از عمل لیفت صورت ممکن است ظاهر جالب و خوشایندی نداشته باشد. در عمل لیفت گردن، پوست اطراف گردن و چانه کشیده می‌شود و در بسیاری از موارد، این عمل می‌تواند موجب صاف‌تر و جوان‌تر شدن ناحیه‌ی فک و آرواره‌ها خواهد شد. عمل‌هایی که در درمان‌هایی برای جوان‌سازی پوست صورت یا عمل جراحی لیفت صورت انجام می‌گیرند، به هدف‌های شما و آناتومی منحصربه‌فردتان بستگی دارد. آیا عمل لیفت صورت همه‌ی چین‌وچروک‌های صورت را از بین خواهد بود؟ این هدف قطعاً امکان‌پذیر است اما تنها راهی برای دانستن، کشف راه است.

چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟


لیفت7

روند پیری هر فرد با دیگری متفاوت است، اگرچه آسیب‌های ناشی از نور خورشید نیز می‌توانند نقش عمده‌ای در افزایش افتادگی پوست، خصوصاً در افراد دارای پوستی نازک‌تر شوند. افرادی که در دهه‌ی ۳۰ زندگی‌شان به سر می‌برند، می‌توانند کاندیدای این عمل باشند و ازآنجایی‌که این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، این عمل را می‌توان در گروه‌های سنی مختلف و گسترده‌تری نسبت به عمل سنتی لیفت صورت انجام داد. سابقه‌ی پزشکی بیمار نیز یکی از عوامل مهم در تعیین مناسب بودن این عمل‌ها برای فرد می‌باشد.

چه انتظاری می‌توان از این عمل داشت؟


لیفت8

با انجام مینی لیفت صورت، پوست افتاده‌ی ناحیه‌ی آرواره‌ها و همچنین شل و افتاده بودن قسمت پایین صورت کمتر می‌شود. ناحیه‌ی زیر چانه و قسمت بالایی گردن نیز فرم بهتری خواهد گرفت. یک عمل لیفت کامل صورت، نتایج چشم‌گیرتر اما طبیعی‌تر از مینی لیفت صورت را حاصل خواهد کرد و فرم گردن را به‌طور قابل‌توجهی بهبود خواهد داد. با انجام لیفت گردن، پوست افتاده‌ی گردن تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و فرم داده می‌شود، البته کمی تغییر در فک نیز به وجود می‌آید. اگرچه روش‌های لیفت صورت به خاطر فرآیند سفت کردن پوست، تا حدی باعث از بین رفتن چین و چروک خواهند شد اما بهترین درمان برای کاهش چشمگیری در چین و چروک‌ها، لیزر پوست است. به‌علاوه، اثر سفت کردن پوست در عمل لیفت صورت تا حدودی باعث از بین رفتن خطوط خنده می‌شود، اما بهترین درمان برای از بین بردن این خطوط، تزریق ژل است. اگرچه، عمل لیفت صورت به افتادگی و صاف شدن گونه‌ها کمک نمی‌کند؛ تزریق چربی یا ژل‌هایی مانند Sculptraیا Radiesse می‌تواند به جوان‌سازی گونه‌ها کمک کند. نتایج حاصل از این روش‌ها متفاوت خواهد بود.

اسکار و جای باقی‌مانده از این عمل چگونه خواهد بود؟


لیفت9

برای انجام مینی لیفت صورت، یک خط نازکی از جلوی گوش ایجاد می‌شود. برای عمل لیفت کامل پایین صورت، این برش تا پشت گوش و به سمت فرق سر کشیده خواهد شد. برشی که برای عمل لیفت گردن ایجاد می‌شود، از پشت نرمه‌ی گوش تا پشت گوش و به سمت فرق سر می‌باشد. این جای برش به‌خوبی پوشانده می‌شود، البته می‌توان جای این برش‌ها را با استفاده از تکنیکی بنام میکروپیگمنتیشن، کاملاً غیرقابل رؤیت کرد. این کار را می‌توان ۳ الی ۶ ماه بعد از عمل لیفت صورت انجام داد.

خطرات و عوارض جانبی


لیفت10

خطرات این عمل شامل باقی ماندن جای برش، عفونت، بی‌حسی موقتی و آسیب عصبی می‌باشد. اگر این عمل به دست یک جراح مجرب و ماهر انجام بگیرد، این عوارض حداقل خواهند بود. ازآنجایی‌که عمل لیفت صورت در بالای سطح عصب صورتی انجام می‌گیرد، خطر آسیب به این عصب بسیار پایین است. برخی خطرات و مناسب بودن این روش برای بیمار را تنها می‌توان در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه با متخصص یا جراح مشخص کرد. همه‌ی عمل‌های جراحی تا حدی خطراتی را در پی دارند، مشکلات ناچیزی که روی نتیجه حاصل از عمل بی‌تأثیر هستند. بروز مشکلات عمده در این عمل‌ها غیرمتداول است.

مدت زمان بهبودی


مدت زمان قبل از آنکه بتوانید به سر کار خود برگردید:

 • مینی لیفت: ۴ الی ۷ روز
 • لیفت پایین صورت : ۷ الی ۱۰ روز
 • لیفت گردن : ۷ روز

ازآنجایی‌که این عمل‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند، می‌توانید فوراً بعد از انجام عمل غذا بخورید و حالت تهوع نخواهید داشت. در هفته‌ی اول بعد از عمل، ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید، اما نباید دردناک باشد. می‌توانید از خانه به محل کارتان بروید، اما در روز بعد از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین مانند پیاده‌روی خودداری کنید.ممکن است بعد از این مدت زمان‌های گفته‌شده، هنوز کمی ورم و یا اندکی کبودی داشته باشید که می‌توان آن‌ها را پوشاند. جای برش جراحی تا ۳ ماه یا بیشتر باقی خواهد ماند. توصیه می‌کنیم که اجازه دهید موهایتان آن‌قدر بلند شوند که بتوانید این جای برش را با آن‌ها بپوشانید.

آیا این عمل درد دارد ؟


همه‌ی عمل‌هایی ما در مرکز جراحی سرپایی معتبر تائید شده انجام می‌گیرند. قبل از بی‌حسی، یک داروی آرام‌بخش خوراکی به بیمار داده می‌شود. وقتی داروی بی‌حسی تزریق می‌شود، در ابتدا کمی احساس فشرده شدن یا به‌اصطلاح نیشگون گرفتن می‌کنید و بعدازآن صورت و گردنتان بی‌حس خواهد شد. اکثر بیماران در طی این عمل به خواب می‌روند و بیدار می‌شوند.

دستورالعمل‌های قبل از عمل


دو هفته قبل از انجام عمل، از مصرف آسپرین و داروهای مسکنی مانند ایبوپروفن، سیگار و انواع دخانیات خودداری کنید.

دستورالعمل‌های بعد از عمل


باندهایی را روی برش‌های جراحی قرار می‌دهند که برای دو هفته باید آن‌ها را هر روز عوض کنید. یک نوار فشرده کننده (نوار کشی) به شما داده می‌شود که باید در دوهفته ی بعد از عمل از آن استفاده کنید. یک ماه بعد از جراحی، می‌توانید برای تسریع روند کاهش جای برش‌ها، ژل سیلیکونی را بر روی محل برش‌ها استعمال کنید.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *