کاشت ریش و سبیل : درمان ریزش و کم پشتی موهای صورت آقایان جوان

کاشت مو صورتکاشت موی صورت روشی است که معمولاً در مردانی که از خالی بودن بخشی از ریش، سبیل و خط ریش خود ناراحت هستند یا آنکه دچار ریزش سکه‌ای شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. نبود مو در صورت می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد یا آنکه به علت وجود بافت اسکار ناشی از جراحی، سوختگی یا انواع تصادفات به وجود آمده باشد. در برخی از مردان پر پشت بودن ریش یا سبیل نشانه مرد بودن و قدرت است حال آنکه در برخی دیگر داشتن ریش و سبیل یکی از ملزومات دین محسوب می‌شود. امروزه داشتن ریش و سبیل در میان مردان به یکی از نکات مهم در دنیای مد تبدیل شده است. کاشت ریش و سبیل یک روش سودمند برای افرادی است که قصد دارند صورت پرتری داشته باشند. پزشک باید زوایا و مسیر رویش موها را در نقاط مختلف ریش و سبیل در نظر بگیرد و به کاشت مو به پردازد. کاشت موهای صورت نیازمند دقت و تجربه بسیار زیاد و برنامه ریزی توسط جراح و شناسایی الگوی رشد مو است تا فرایند کاشت مو با دقت انجام شود. ریزش مو یکی از مراحل طبیعی در چرخه رشد مو است که این هم شامل موهای صورت نیز می‌شود. بنابراین ریزش موهای صورت هنگام شستن یا شانه کشیدن کاملا طبیعی است و ریزش مو به معنای تکامل چرخه حیات آنها است. اما گاهی اوقات و در برخی مواقع شرایطی پیش می‌‌آید که باعث ریزش دائمی یا موقت تعداد بسیار زیادی از موهای صورت می‌شود. در صورتی که ریزش موهای صورت شدید باشد باید فرد به پزشک مراجعه کند.

چه عواملی باعث ریزش بیش از حد موهای صورت می‌شود؟


 اگر شما دچار اختلال ای که وسواس کندن مو نام دارد هستید یا از بیماری مزمن لوپوس که جز بیماری‌های خود ایمنی می‌باشد رنج می‌برید بع احتمال زیاد دچار ریزش موهای صورت خواهید شد.

 آلوپسی ریش

 آلوپسی ریش یک نوع محدود از اختلال‌ گسترده آلوپسی منطقه‌ای آره آتا است. این اختلال زمانی به وجود می‌‌آید که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول‌هایی که زیر سطح پوست قرار دارند حمله می‌‌کند و باعث ریزش آنها به صورت سکه‌ای می‌شود. اگرچه آلوپسی ریش به صورت محدود است احتمال ایجاد آلوپسی منطقه‌ای در هر قسمتی از صورت وجود دارد. در برخی موارد آلوپسی آره آتا باعث ریزش کامل موهای سر می‌شود که به این اختلال آلوپسی توتالیس نیز گفته می‌شود. در صورتی که آلوپسی آره آتا باعث ریزش کامل موهای بدن شود به این عارضه آلوپسی یونیورسالیس گفته می‌شود.

 تریکوتیلومانیا

 بر اساس اظهارات پزشکان عارضه‌ای است که تحت عنوان وسواس کندن موهای ریش، سر، ابرو، مژه، سینه، ناحیه تناسلی یا سایر نقاط بدن توصیه می‌شود. اگرچه این عارضه تحت عنوان اختلال وسواس کندن مو توصیه می‌شود دارای ویژگی‌هایی است که شبیه اختلال وسواسی اجباری، اعتیاد و اختلالات تیک است. شدت و محل کندن موها در افراد مختلف متفاوت است. در برخی موارد افراد مبتلا به این عارضه آنقدر به کندن موهای صورت خود ادامه می‌‌دهند که بخش قابل توجهی از پوست فاقد مو خواهد بود.

 لوپوس

 گاهی اوقات ریزش مو اولین علامت بیماری خود ایمنی لوپوس محسوب می‌شود. این اختلال به صورت التهاب گسترده پوست شروع می‌شود که عمدتا صورت یا پوست سر را درگیر می‌کند. التهاب ایجاد شده در کنار سایر علائم این بیماری باعث نازک شدن یا ریزش مو به صورت دسته‌ای می‌شود. ریزش مو ناشی از بیماری لوپوس علاوه بر ریش و سر باعث ریزش مژه، ابرو، و سایر نقاط بدن می‌‌شود و هنگامی‌که بیمار تحت درمان قرار بگیرد مجدد موهای ریخته شده شروع به رشد می‌‌کنند و نقاط خالی و سکه‌ای توسط موهای جدید پوشانده می‌شود.

 کاشت ریش و سبیل چیست؟


 امروزه تعداد زیادی از مردان خواستار کاشت ریش و سبیل و بهبود ظاهر آن هستند به همین دلیل روش‌های جراحی متعددی برای ترمیم موهای این ناحیه طراحی شده است. ریش و سبیل از کاشت موهای سر الهام گرفته است و می‌تواند به ترمیم ریزش مو و ایجاد ظاهری طبیعی و پرپشت کردن ریش و سبیل بپردازد. در کاشت ریش و سبیل از موهای سایر نقاط بدن استفاده می‌‌شود که از این روش تحت عنوان کاشت ریش و سبیل یاد می‌شود.

 مزایای کاشت ریش و سبیل شامل چه مواردی است؟


کاشت ریش و سبیل 

کاشت ریش و سبیل شبیه کاشت مو است

کاشت ریش و سبیل فرآیندی است که شباهت زیادی به کاشت موی سر دارد و در این روش موهای مورد نیاز از پشت سر یا اطراف آن برداشته می‌شود. جراح موهایی را انتخاب می‌کند که شباهت بسیار زیادی به موهای صورت دارند سپس با دقت آنها را در موضع گیرنده پیوند می‌دهد. تنها تفاوتی که بین کاشت موی سر و کاشت ریش و سبیل وجود دارد این است که در کاشت ریش در مقایسه با کاشت موی سر از بخیه‌های کوچکتری استفاده می‌شود. در صورتی که سر بیمار طاس باشد جراح موهای مورد نیاز را از سایر نقاط بدن مانند قفسه سینه استخراج می‌‌کند.

 کاشت ریش و سبیل در مدت کوتاهی انجام می‌شود؟

 کاشت ریش و سبیل معمولاً بر اساس تراکم مورد انتظار بیمار و موضعی که قرار است پیوند مو انجام شود حدود ۲ تا ۵ ساعت طول می‌کشد.

 موهای پیوند شده همانند موهای صورت رشد می‌کنند 

 اگر شما به تازگی کاشت ریش و سبیل را انجام داده‌اید و نگران متفاوت بودن موهای پیوند شده هستید باید بدانید که هیچ گونه تفاوتی بین موهای صورت و موهای جدید وجود نخواهد داشت هیچ کس به این موضوع پی نخواهد برد. موهای پیوند شده مانند سایر موهای صورت رشد می‌کنند و به لحاظ ساختار و سایر ویژگی‌های ظاهری با موهای قبلی هماهنگ هستند و چرخه رشد آن نیز شبیه موهای قبلی خواهد بود.

 کاشت ریش و سبیل با هیچ گونه دردی همراه نیست

 کاشت ریش و سبیل همانند کاشت موی سر یک روش بدون درد است و با هیچ گونه دردی همراه نمی‌باشد. در اکثر موارد کاشت ریش و سبیل با استفاده از فناوری کاشت مو به روش FUE  انجام می‌شود و جراح فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت مو را از موضع مورد نظر استخراج می‌کند. به این ترتیب در این روش برخلاف کاشت مو به روش FUT نیازی به ایجاد برش‌های بزرگ در موضع دهنده مو نیست.

 کم بودن تعداد موها با کاهش ریزش آن در آینده همراه است

 اگر قصد انجام کاشت ریش و سبیل را دارید باید بخشی از موهای سر خود را قربانی کنید. اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا معمولاً چون از تعداد موهای ناحیه دهنده مو کاسته می‌شود در آینده موهای این ناحیه کمتر دچار ریزش می‌شوند.

 برای کاشت ریش و سبیل از چه روشی استفاده می‌شود؟


روش های کاشت ریش و سیبیل برای کاشت ریش و سبیل از روش کاشت واحد فولیکولی به صورت نواری و استخراج واحد فولیکولی (FUE) استفاده می‌شود. برای انجام هر یک از این روش‌ها باید قسمت پشت سر یا اطراف سر بیمار به اندازه کافی مو داشته باشد تا امکان برداشت فولیکول میسر شود. در صورتی که سر بیمار دارای الگوی ریزش موی مردانه باشد پزشک به بررسی این مسئله مهم می‌پردازد که آیا حفظ موهای سر اهمیت دارد یا کاشت موی صورت؟ سپس اطلاعات ضروری را در این خصوص در اختیار بیمار قرار می‌‌دهد و در نهایت بهترین روش موجود را به او پیشنهاد می‌‌دهد.

 کاشت ریش و سبیل به روش FUE

در کاشت ریش و سبیل به روش FUE گرافت‌های فولیکولی مو به صورت مجزا از قسمت دهنده مو که معمولا شامل نقاط پشت سر و اطراف آن است برداشت می‌شوند سپس در موضع گیرنده مو پیوند می‌شوند. این روش در اواخر دهه ۹۰ با هدف جلوگیری از ایجاد بافت اسکار خطی ناشی از کاشت مو به روش نواری طراحی شده است. یکی از مواردی که برخی از افراد به عنوان یکی از معایب کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی در نظر می‌گیرند این است که در صورتی که بیمار به هزاران گرافت مو نیاز داشته باشد باید روزی که قرار است پیوند مو انجام شود موضع دهنده مو شیو گردد تا پزشک بتواند به راحتی به گرافت‌های مو دسترسی داشته باشد.

 مزایای کاشت مو به روش FUE چیست؟

پیشرفت‌هایی که اخیرا در عرصه زیبایی و کاشت مو ایجاد شده است برای افرادی که دچار ریزش و طاسی شدید مو هستند یک خبر خوشحال کننده است. کاشت مو به روش FUE علاوه بر آنکه طبیعی بودن نتایج حاصل از درمان را تضمین می‌کند با عوارض بسیار نادری همراه است. این روش برای همه افراد و زنان و مردانی که دچار انواع ریزش مو هستند بسیار سودمند و مناسب است. در این روش هیچ گونه بخیه و برشی روی سر بیمار ایجاد نمی‌شود و در نتیجه بافت اسکار روی سر او دیده نخواهد شد. دوران بهبود بسیار کوتاه است با درد بسیار کمی همراه می‌باشد. پس از جراحی و اتمام فرآیند بهبود به هیچ وجه حس لامسه در موضع دهنده مو از بین نخواهد رفت بنابراین بیمار می‌تواند فورا پس از جراحی به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. در مواردی که به اندازه کافی مو در قسمت پشت سر و دو طرف آن وجود نداشته باشد پزشکی از موهای سایر نقاط بدن از قبیل پا، قفسه سینه، بازوها یا کمر استفاده می‌‌کند سپس گرافت‌های به دست آمده را به کمک وسایل و فناوری مخصوص تفکیک می‌کند و برای کاشت در ابرو، سبیل و ریش آماده می‌نماید. کاشت مو در زوایا و مسیر صحیح رشد مو کار بسیار راحتی است و باعث می‌‌شود که موهای پیوند شده به همراه سایر موها در خطوط طبیعی شروع به رشد کنند و تراکم مناسبی داشته باشند.

 کاشت ریش و سبیل به روش نواری

در کاشت ریش و سبیل به صورت نواری جراح نوار نازکی از موهای پشت سر بیمار یا اطراف آن را برمی‌دارد و زیر میکروسکوپ فولیکول‌های به دست آمده را تفکیک می‌کند تا برای کاش در موضع گیرنده آماده شوند. از مزایای اصلی کاشت مو به روش نواری این است که موها از نقاطی که تراکم بالایی دارند برداشته می‌شوند تا هیچ گونه مشکلی به لحاظ زیبایی به وجود نیاید. از سوی دیگر در صورتی که موهای زیر فک تراکم بالایی داشته باشند از موهای این ناحیه برای پیوند استفاده می‌شود اما کاشت مو به روش FUE تنها روشی است که می‌توان از آن برای کاشت ریش و سبیل استفاده کرد. با گذر زمان کاشت مو به روش نواری با پیشرفت‌های زیادی همراه شده است و یک جراح با تجربه و آموزش دیده می‌تواند به صورت نواری به استخراج مو بپردازد و فقط یک بافت اسکار بسیار کوچک را روی پوست ایجاد کند.

در صورتی که پزشک فاقد تجربه و تخصص کافی در زمینه کاشت مو باشد در موضع دهنده مو بافت اسکار بسیار گسترده ایجاد خواهد شد بنابراین مراجعه به پزشک باتجربه اهمیت بسیار زیادی دارد. کاشت مو به صورت نواری و به صورت استخراج واحد فولیکولی با مزایا و معایبی همراه است که پزشک قبل از تصمیم‌ گیری برای کاشت مو، بیمار را به طور کامل ارزیابی می‌کند و با او در خصوص مناسب‌ترین روش موجود صحبت می‌‌کند.

 روش‌های غیر جراحی برای کاشت مو شامل چه مواردی است؟


علاوه بر روش‌های که در قسمت فوق به آنها اشاره کردیم و روش‌های غیر جراحی متعددی نیز برای بهبود وضعیت موجود دارد. عنوان مثال می‌‌توان از میکروپیگمنتیشن برای افزایش تراکم ریش استفاده کرد تا ظاهر آن پر به نظر برسد. این روش برای افرادی که نیازی به کاشت مو ندارند یا تمایلی به انجام آن ندارند بسیار مناسب است. در این روش، یک نوع رنگ مخصوص به زیر پوست تزریق می‌شود تا ظاهر دلخواه بیمار را به وجود بیاورد و ظاهر مورد نظر کاملا پر و تیره به نظر برسد اما نتایج حاصل از این روش، سه بعدی نیست. این روش از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و بیمار می‌تواند به ظاهر و تراکم دلخواه و مورد انتظار خود دست یابد. روش‌های موضعی از قبیل استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید نیز وجود دارد که می‌‌تواند با تحریک پوست سر برای رشد موها به ایجاد تراکم مورد انتظار کمک کند اما استفاده از این داروها برای رشد موهای صورت مناسب نیست و نمی‌‌توان از آن برای رشد مجدد موهای ریخته شده صورت استفاده کرد. کاشت مو تنها روشی است که با ایجاد نتایج دائمی و طبیعی در نقاط مورد نظر بیمار از قبیل ریش و سبیل همراه است و بیمار می‌تواند به ظاهر مورد انتظار خود دست یابد.

معایب کاشت ریش و سبیل شامل چه مواردی است؟


 معایب کاشت ریش و سبیل همانند هر روش دیگری با خطرات و عوارض جانبی همراه است، اما عوارض مرتبط با این روش به نتایج نهایی و بهبود اعتماد به نفس بیمار می‌ارزد. برخی از عوارض جانبی حاصل از کاشت ریش و سبیل عبارتند از عفونت، درد در محل کاشت مو، قرمزی، کبودی و ایجاد بافت اسکار، اما این عوارض بسیار خفیف هستند و درد حاصل از کاشت ریش و سبیل در مدت کوتاهی بهبود می‌یابد. تاکنون هیچ گونه مشکل یا عارضه جانبی در خصوص کاشت ریش و سیبیل گزارش نشده است اما در صورتی که کاشت سبیل و ریش توسط یک پزشک بی‌تجربه انجام شود باعث ایجاد عوارض زیبایی متعددی خواهد شد. به عنوان مثال یکی از عوارض کاشت مو توسط پزشک بی تجربه، از بین رفتن گرافت‌های پیوند شده، رویش موها در زوایا و مسیر نادرست و ریسک متفاوت بودن ظاهر رنگ و کیفیت موهای پیوند شده است.

 سوالات متداول در خصوص کاشت ریش و سبیل 


  آیا کاشت ریش و سبیل یک راه ‌حل دائمی است؟

 یکی از مزایا و ویژگی‌های بسیار مهم در کاشت مو این است که نتایج حاصل از آن دائمی و پایدار هستند بنابراین هیچ گونه نگرانی در خصوص ریزش موها پس از کاشت وجود ندارد.

 آیا می‌توان پس از کاشت ریش و سبیل آنها را شیو کرد؟

 بهتر است تا ده روز پس از کاشت مو از شیو کردن ریش و سبیل خودداری کرد تا موهای پیوند شده ثابت شوند. به طور کلی دو هفته پس از کاشت مو فرآیند ریزش مو آغاز می‌شود که بیمار اصلا نباید نگران شود زیرا در این حالت موها وارد فاز شوک می‌شوند و سه یا چهار ماه پس از جراحی زمینه رشد مجدد موها فراهم خواهد شد. پس از گذشت این مرحله بیمار می‌تواند در خصوص ظاهر جدید خود تصمیم بگیرد و در صورت تمایل موهای صورتش را شیو کند زیرا موها مجدداً شروع به رشد می‌کنند.

 هزینه کاشت ریش و سبیل چقدر است؟

هزینه کاشت ریش و سبیل به تعداد واحدهای فولیکول استخراج شده بستگی دارد و در کاشت مو به روش FUT هزینه کاشت مو به اندازه و وسعت مورد نظر بستگی دارد. همان گونه که کاملاً مشخص است تعداد فولیکول‌ها و وسعت مورد نیاز برای کاشت مو توسط روش FUE یا FUT در موقعیت فیزیکی مطب پزشک در تعیین هزینه کاشت مو نقش دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *