کاشت مو راهی برای افزایش اعتماد به نفس و رفع خجالت و افسردگی در مردان

کاشت مو راهی برای افزایش اعتماد به نفس و رفع خجالت و افسردگی در مردان

معیارهای اجتماعی امروز، تفاوت چشمگیری بین مردان با موهای پر پشت و کسانی که موهای کم پشت دارند یا بخشی از سرشان طاش شده است, قائل شده است. مردانی که طاس شده‌اند معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند که می‌تواند روی کار، روابط و سلامت آنها را تاثیر منفی بگذارد. کسانی که پیوند مو انجام می‌دهند دوباره اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند و از زندگی خود لذت می‌برند. برای بسیاری از افراد که طاسی یا ریزش مو را تجربه می‌کنند این گفته درست است، چرا که آنها احساس بدی نسبت به خودشان دارند. عزت نفس به عنوان ارزیابی کلی ذهنی و عاطفی فرد از ارزش خودش تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، عزت نفس چیزی است که همراه با یک حالت عاطفی مانند غرور و یا خجالت در مورد خودمان به آن اعتقاد داریم. عزت نفس ممکن است بالا یا پایین باشد و از نظر فیزیولوژیکی و روان شناختی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای افرادی که مبتلا به آلوپسی(ریزش مو) هستند، وضعیت ناشی از ریزش مو ، طاسی، نقش مهمی در عزت نفس‌شان ایفا می‌کند. افرادی که ریزش مو را تجربه می‌کنند، چه مرد باشند چه زن، معمولا احساس عزت نفس کمتری دارند، چون جنبه‌های احساسی از دست دادن مو و یا زندگی با ریزش مو می‌تواند چالش برانگیز و مقابله با آن دشوار باشد.

نقش موها در زیبایی

نقش موها در زیبایی

مو باعث ایجاد شخصیت و اعتماد به نفس در فرد می‌شود، اما ریزش موی بیش از حد و طاسی موجب کاهش اعتماد به نفس و همچنین از دست دادن روحیه هم در مردان و هم در زنان می‌شود. طاسی باعث می‌شود که سن شما بیشتر به نظر برسد و تاثیرات چندگانه‌ای روی شخصیت و اعتماد به نفس می‌گذارد. مهم نیست که دلیل ریزش مو چیست، در واقع ریزش مو ظاهر فیزیکی شما را مختل می‌کند و از نظر روح و روان شما را به هم می‌ریزد. وقتی جلوی آینه می‌ایستید و می‌بینید که طاسی شما رو به افزایش است، نه تنها شما را از لحاظ جسمی یا احساسی خراب می‌کند بلکه این نا امیدی باعث کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود. و در نهایت از مردم دوری می‌کنید ضد اجتماع می‌شوید و خود را در اتاق محبوس می‌کنید. پوشیدن کلاه گیس‌ها، کلاه یا استفاده از محلول‌ها راه حل موقتی برای ترمیم مو است و چیزی جز اتلاف وقت و پول نیست. هنگامی که راه حل‌های موقت موثر واقع نمی‌شوند، وضعیت بدتر می‌شود، زیرا ما دقیقا متوجه می‌شویم که ریزش مو چه تاثیر زیادی در زندگی ما دارد.

ریزش مو دغدغه بانوان یا آقایان؟

ریزش مو دغدغه بانوان یا آقایان؟

هیچ کس نمی‌خواهد موهای خود را از دست بدهد. ریزش مو در واقع یک تجربه استرس زا هم برای مردان و هم زنان است، اما برای یک زن خیلی نگران کننده‌تر است. در طول دوره‌های تاریخی، شواهد نشان داده است که نگرش نسبت به طاسی و ریزش مو به طور کلی منفی بوده است. بنابراین، زندگی با بیماری آلوپسی(طاسی) در جامعه‌ای که مو را به عنوان نماد جوانی و سلامتی نگاه می‌کنند کنار آمدن با این مسئله خیلی دشوار است. کسی ریزش مو دارد معمولا هنگام دوش گرفتن یا برس کشیدن و یا حتی زمانی که با آن بازی می‌کند، با این مشکل مواجه می‌شود. وقتی به برس خود نگاه می‌کنید همه چیز را آنجا مشاهده می‌کنید. به طور متوسط، پوست سر یک فرد تقریبا ۱۰۰۰۰۰ فولیکول مو دارد. این جایی است که یک رشته مو از آن خارج می‌شود و این فولیکولها درست زیر سطح پوست واقع شده‌اند. البته طبيعي است که ​​يک فرد در روز به طور متوسط پنجاه تا صد تار مو از دست بدهد.

چرا دچار ریزش مو می‌شویم؟

چرا دچار ریزش مو می‌شویم؟

ریزش مو ممکن است موقت باشد، اما در بسیاری از موارد متاسفانه دائمی است. اینکه آیا ریزش مو موقت یا دائمی است بستگی به عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، سطح هورمون، سلامت کلی، تغذیه و روند پیری طبیعی دارد. از دست دادن مو ممکن است به علت داروهای خاص (مانند داروهای جلوگیری از بارداری)، عدم تعادل هورمون، شیمی درمانی، استرس، مشکلات پوستی و سایر دلایل باشد. بسیاری از جنبه‌های شیوه زندگی ما از چیزی که می‌خوریم و نحوه رفتار با موهایمان بر قدرت و استحکام فیبر مو اثر می‌گذارد. ریزش موی ژنتیکی (که به عنوان آندروژنیک آلوپسی نیز شناخته شده است) شایع‌ترین علت ریزش مو است. این ژن ممکن است از مادر یا از طرف خانواده پدر به ارث برود، اما اگر هر دوی والدین ریزش مو داشته باشند احتمال آن بیشتر است.

در واقع، ژنتیک نقش بسیار مهمی در ریزش مو دارد ولی رعایت اصولی مانند سلامت خوب، رژیم متعادل، مراقبت از مو و سطح هورمون نیز موثر هستند. این نکته نیز درست است که رشد مو در اکثر افراد به علت بالا رفتن سن روند آهسته‌تری پیدا می‌کند زیرا روند رشد کلی بدن، طروات و جوانی آهسته‌تر می‌شود. در واقع، برخی از مردان با سابقه خانوادگی ریزش مو، قبل از ۲۱ سالگی شروع به ریزش مو می‌کنند و در ۲۵ سالگی به طاسی مبتلا می‌شوند.

دلایل ریزش مو در مردان

طاسی الگوی مردانه شایع‌ترین علت ریزش مو است، اما ممکن است ناشی از:

  • اختلالات خودایمنی
  • بی نظمی‌های هورمونی
  • عفونت‌های قارچی پوست سر
  • عوارض جانبی دارو
  • کمبود ویتامین یا مواد معدنی
  • هورمون استرس

مردانی که از این کمبود رنج می‌برند، اعتماد به نفس‌شان را از دست می‌دهند، که نگرش آنها از دنیا را نیز تغییر می‌دهد. این افراد به احتمال زیاد شروع به پرخوری، کاهش فعالیتهای جسمانی، دوری از اجتماع می‌کنند و یا رفتارهای دیگری انجام می‌دهند که باعث کاهش بیشتر اعتماد به نفس آنها می‌شود.

ریزش مو چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

ریزش مو چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

ریزش مو یا طاسی می‌تواند بر جنبه های مختلفی از زندگی ما اثر گذار باشد. این موارد می‌تواند شامل موضوعات زیر باشد:

از دست دادن جذابیت شخصی و ترس از عدم جذابیت برای دیگران

مو یکی از عناصر مهم جذابیت فیزیکی و وسیله بیان وجود فردی است. ریزش مو بر احساسات فردی یک شخص در مورد این که چقدر جذاب است تاثیر می‌گذارد. این به ویژه برای زنان سخت‌تر است چون در جامعه ای زندگی می‌کنیم که ظاهر و جذابیت زنان بر اساس مو قرار دارد. همه به خوبی می‌دانند که زنان وقت و پول زیاد برای مراقبت ، رنگ کردن، و مدل دادن موهایشان صرف می‌کنند تا زیباتر به نظر برسند. بنابراین، زمانی که آنها موهای خود را از دست می‌دهند، خیلی ناراحت می‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

احساس افسردگی، اضطراب و خجالت

از دست دادن مو در اغلب موارد باعث افسردگی و اضطراب می‌شود. در جهان یا جایی که مردم عادت کردند به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند و برایشان مهم است بقیه چه فکری در مورد آنها میکنند، این امر خیلی عادی است، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که آلوپسی دارند سطح اضطراب و افسردگی بالاتری دارند و فکر می‌کنند نمی‌توانند برای حل این مسئله کاری انجام دهند. افرادی که ریزش مو دارند، چه مردان و چه زنان هر دو می‌خواهند قسمتهایی که ریزش مو یا طاسی دارد را پنهان کنند یا بپوشانند. این یک واکنش طبیعی برای جلوگیری از احساس مورد تمسخر قرار گرفتن از جانب دیگران است.

تاثیر آن بر زندگی اجتماعی

مو مثل یک علامت تجاری است و یکی از اولین ویژگی‌هایی است که افراد به آن توجه می‌کنند. کسانی که ریزش مو دارند از اهمیت مو در یک محیط اجتماعی, آگاه هستند، ممکن است این دلیلی برای عدم حضور آنها در مناسبت‌های اجتماعی و حتی کار باشد. از دست دادن مو ممکن است باعث محدودیت فعالیت‌های اجتماعی، حتی دیدن دوستان و بیرون رفتن به جز رفتن سر کار شود.

چطور با اصلاح ریزش مو  اعتماد به نفس را بازگردانیم؟

چطور با اصلاح ریزش مو اعتماد به نفس را بازگردانیم؟

به خاطر داشته باشید که درمانهای ریزش مو کاملا در دسترس همه هستند. ریزش مو بیشتر از اینکه مربوط به ظاهر فیزیکی فرد شود؛ مربوط به سلامت روحی و روانی می‌شود. اگر ریزش مو باعث شود که احساس شما در مورد خودتان بد باشد و یا بر نحوه زندگی روزمره شما تاثیر بگذارد، شما گزینه‌های لازم را دارید، و باید درخواست کمک کنید! درمان ریزش مو می‌تواند باعث به دست آوردن مجدد اعتماد به نفس شود و عزت نفس را بهبود ببخشد، بنابراین می‌توانید به بهترین حالت ممکن خود دست پیدا کنید.

مسئله قابل توجه‌ای که با ترمیم مو به آن دست پیدا می‌کنید به دست آوردن اعتماد به نفس همراه با موهای پر ,براق و زیباست. پیوند مو تنها راه مسلم و دائمی برای غلبه بر طاسی است. در واقع خیلی عجیب نیست اگر پیوند مو را به عنوان “تغییر دهنده زندگی” در نظر بگیریم. این نه تنها به افراد کمک می‌کند تا حس جوانی را دوباره به دست آورند بلکه اعتماد به نفس آنها را نیز افزایش می‌دهد. افراد با رسیدن به ظاهر جوان‌تر و اعتماد به نفس مجدد، زندگی‌شان تغییر کرده است. با استفاده از این روش جراحی حداقل تهاجمی، ترمیم موی طبیعی تضمین شده است. اصل اساسی پیوند مو طبیعی بودن آن است. وقتی که موهایتان را پیوند می‌کنید، تقریبا تشخیص اینکه جراحی در آن قسمت انجام شده است,غیر ممکن است. حتی آرایشگر شما هم متوجه این مسئله نخواهد شد.

چرا کاشت مو

چرا کاشت مو

پیوند مو همیشه راه حل آخر نیست. برای بعضی از افراد ممکن است پیوند مو انتخاب درستی نباشد و قبل از عجله در مورد انتخاب شیوه درمان با پزشک خود مشورت کنید و در مورد انتخاب گزینه‌های دیگر به دقت فکر کنید. با این حال، اگر شما در انتخاب خود به شدت مصمم هستید، درنهایت خواهید دید که به بهترین شکل تغییر کرده‌اید . پیوند مو[FUE]در واقع گرفتن فولیکولهای مو از یک ناحیه سالم روی سر شما – بیشتر از پشت سر – و پیوند آنها را در جاهایی که در حال ریزش مو هستند. مو به طور طبیعی و پیوسته رشد می‌کند، نتایج پیوند اغلب در عرض یک یا چند هفته نمایان می‌شود. شما دوباره به شخصیت پر جنب و جوش، پرماجرا و اجتماعی قبلی که بودید باز می‌گردید.

داشتن موهای زیبا، سالم و پر پشت چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

داشتن موهای زیبا، سالم و پر پشت چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

یکی از دلایل اصلی پیوند مو، لزوما به دلیل نگرانی در مورد آنچه که دیگران فکر می‌کنند نیست، بلکه آن چیزی است که افراد در مورد خودشان فکر می‌کنند . عزت نفس یک دارایی فوق العاده مهم برای حفظ اعتماد به نفس است و اگر شما در مورد خودتان احساس شادی نکنید، مانند قبل از حضور افراد در کنار خود راحت نیستید. پیوند مو باعث بهبود تصویر درونی هر فرد از خودش می‌شود، بنابراین شما در مورد خودتان شادتر هستید و در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

در واقع از دست دادن مو باعث می‌شود شما بیشتر از آنچه هستید احساس پیری کنید. به خصوص مردان جوان زمانی که موهای خود را از دست می‌دهند، خیلی ناراحت می‌شوند زیرا ریزش مو اغلب در سنین بالاتر دیده می‌شود . حقیقت این است که تقریبا همه افراد نسبت به میزان ریزش مو حساس هستند و در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر به این تجربه رسیده باشید، پیوند مو ممکن است به شما کمک کند. دستیابی به ظاهر جوانتر ممکن است باعث شود شما انرژی و اشتیاق جوانی خود را نیز بهبود ببخشید.

ریزش مو ممکن است باعث شود تا شما کمد لباسهای خود را پر کنید از وسایل و لباسهایی که به شما کمک می‌کنند توجه اطرافیان نسبت به ریزش موی شما کمتر شود. گاهی اوقات با پوشیدن کلاه می‌خواهید طاسی سر را پنهان کنید، یا با استفاده از موهای موجود قسمتی که مو ندارد را می‌پوشانید یا شاید از کلاه گیس‌ها استفاده می‌کنید. چنین انتخابهایی ممکن است باعث محدود شدن فعالیتهای اجتماعی شما ‌شود و لباس پوشیدن را برای شما به کار سخت و دشواری تبدیل کند. با انجام پیوند مو، شما از پوشاندن سر با کلاه و کلاه گیس راحت می‌شوید و موهای خود را طوری که دوست دارید حالت می‌دهید. این به شما آزادی عمل بیشتری از لحاظ انتخاب مدل مورد نظرتان می‌دهد و به راحتی می‌توانید در هر مناسبت اجتماعی حضور داشته باشید بدون این که نگرانی در مورد طاسی سرتان داشته باشید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *