۴ روش جراحی پلاستیک ترمیم سوختگی و میزان موفقیت آن‌ها در بهبودی

خفیف ترین سوختگی‌ها به عنوان سوختگی درجه اول شناخته می‌شوند. این سوختگی‌ها ممکن است قرمز و حساس و همراه با اندکی تورم باشند. شما می‌توانید این موارد را خودتان درمان کنید، به شرطی که ناحیه ای بزرگتر از دست شما نباشد. آسیب‌های جدی تر ممکن است در اثر آتش، بخار یا مواد شیمیایی ایجاد شوند. این سوختگی‌های متوسط، درجه دوم قرمز و دردناک همراه با تاول و تورم هستند. سوختگی شدید، درجه سوم به دلیل آسیب عصب باعث ایجاد درد نمی‌شوند؛ پوست سوخته یا سیاه، سفید یا قرمز می‌شود. تاول وجود ندارد اما تورم جدی رخ می‌دهد. سوختگی شدید نیاز به درمان فوری در بیمارستان دارد. اگر کسی دچار سوختگی شدید، از جمله سوختگی با یک ماده شیمیایی یا سوختگی با برق شده است ، به اقدام فوری پزشکی نیاز دارد.

انواع سوختگی


هر کدام تقریبا مربوط به نوع سوختگی است. (لازم است توجه داشته باشیم که بسیاری از آسیب‌های سوختگی ممکن است شامل هر سه نوع سوختگی در یک زمان باشند).

سوختگی سطحی یا سوختگی درجه اول

این سوختگی فقط شامل اپیدرم، لایه بیرونی پوست است. اکثر افراد با این سوختگی به شکل آفتاب سوختگی آشنا هستند.

      علائم و نشانه‌ها – ناحیه دردناک، و قرمز، زمانی که لمس می‌شود سفید می‌شود، بدون تاول، مرطوب

سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دو

این سوختگی شامل اپیدرم و بخشی از درم، لایه دوم پوست است. این نوع سوختگی ممکن است بسته به میزان درم درگیر شده بیشتر به صورت سطحی یا عمیق طبقه بندی شود.

علائم و نشانه‌های سطحی 

ناحیه قرمز دردناک هنگام لمس سفید می‌شود، و همچنان لکه با رنگ متفاوت، تاول، رطوبت و مو وجود دارد

 علائم و نشانه‌های عمقی

ممکن است دردناک باشد یا نباشد (ممکن است آن قدر عمیق باشد که انتهای عصب از بین برود)، ممکن است مرطوب یا خشک باشد (به قدری عمیق باشد که غدد عرق نابود شوند)، ممکن است در هنگام لمس ناحیه سفید شود یا سفید نشود، معمولا موها از بین می‌رود.

سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم

این نوع، شدیدترین نوع سوختگی است. سوختگی شامل تمام اپیدرم و درم – دو لایه اول پوست است. انتهای عصب، رگ‌های خونی کوچک، فولیکول‌های مو و غدد ریز تعریق همگی از بین می‌روند. اگر بسیار شدید باشد، سوختگی ممکن است شامل استخوان و ماهیچه باشد.

علائم و نشانه‌ها – بدون درد، عدم احساس لمس، نقاط مروارید شکل یا سوخته، خشک، ممکن است پوست ظاهر چرمی داشته باشد

علائم سوختگی حرارتی چیست?


تمام سوختگی‌های حرارتی (در اثر آتش و شعله) باعث آسیب به لایه‌های مختلف پوست می‌شود. نوع سوختگی و شدت سوختگی بستگی به تعداد لایه‌های آسیب دیده پوستی دارد.سوختگی‌های معمول با استفاده از کلمه درجه (اول، دوم و سوم) توصیف می‌شدند. در حال حاضر اکثر پزشکان سوختگی‌ها را بر حسب ضخامت آن‌ها (سطحی، جزئی و کامل) توصیف می‌کنند.

پوست از سه لایه مهم تشکیل شده است:

 • اپیدرم (یا لایه بیرونی)
 • درم و
 • بافت‌های زیر جلدی.

گزینه‌های جراحی پلاستیک برای سوختگی یا زخم


 گزینه‌های جراحی پلاستیک برای سوختگی یا زخم

اگر زخم شما شدید باشد، ممکن است مجبور شوید تحت عمل جراحی برداشتن بقایا قرار بگیرید که برداشتن بافت مرده قبل از جراحی بازسازی است.هنگامی که این کار انجام شد، انواع مختلفی از درمان‌های زخم وجود دارد که ممکن است جراح پلاستیک شما پیشنهاد دهد.

پیوند پوست

این عمل اغلب برای بیماران سوختگی استفاده می‌شود؛ پوست از یک قسمت از بدن برداشته می‌شود و به قسمت دیگری پیوند می‌شود. دو نوع پیوند پوست وجود دارد: پیوند با ضخامت جدا که در آن تنها چند لایه پوست خارجی پیوند می‌شود و پیوند با ضخامت کامل، که شامل تمام درم می‌باشد. معمولا زخم‌های دائمی وجود دارد که قابل توجه است.در طی پیوند پوست، یک ابزار برش پوستی خاص که به درماتوم شناخته می‌شود، پوست را از یک ناحیه (ناحیه اهدا کننده) که معمولا توسط لباس پوشانده می‌شود از جمله باسن یا داخل ران، جدا می‌کند. پس از برداشتن پوست، پیوند در ناحیه ای که نیاز به پوشش دارد قرار داده می‌شود و توسط یک پانسمان و چند بخیه در محل نگه داشته می‌شود. ناحیه اهدا کننده نیز با پانسمان پوشانده می‌شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود. زمان بازیابی از پیوند پوست با ضخامت جزیی به طور کلی نسبتا سریع، و اغلب کمتر از سه هفته است. برای بیماران تحت پیوند پوست کامل، زمان بهبودی چند هفته طول می‌کشد. علاوه بر بیماران سوختگی، پیوند پوست همچنین می‌تواند در طوب بازسازی سینه یا بینی استفاده شود.

میکروسرجری

آیا انگشت دست، انگشت پا، گوش، یا حتی لب خود را از دست داده اید؟ میکروسرجری می‌تواند این امکان را فراهم کند که مجددا متصل شوند. به بیان ساده، روشی است که در آن جراح از میکروسکوپی برای کمک به جراحی در مراحل بازسازی استفاده می‌کند. با استفاده از میکروسکوپ، جراح می‌تواند رگ‌های خونی کوچک و یا اعصاب را بدوزد، و این امر سبب می‌شود که او بتواند اعصاب و شریان‌های آسیب دیده را ترمیم کند. این جراحی همچنین می‌تواند روشی برای رفع فلج صورت یا بازسازی سینه باشد. میکروسرجری اغلب با سایر روش‌های جراحی مانند روش فلپ آزاد استفاده می‌شود.

فرآیند فلپ آزاد

فرایند فلپ آزاد اغلب در بازسازی سینه یا بعد از عمل جراحی برای برداشتن سرطان سر و گردن انجام می‌شود. در طی این روند، عضله، پوست یا استخوان به همراه ذخیره خون اصلی از یک ناحیه بدن (ناحیه اهدا کننده) برداشته می‌شود و به محل جراحی جهت بازسازی این ناحیه منتقل می‌شود. این روش اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ جراحی می‌باشد. بهبودی ناحیه جراحی می‌تواند کند باشد و نیاز به مراقبت مکرر از زخم‌ها داشته باشد. بازیابی کامل ممکن است ۶ تا ۸ هفته یا بیشتر طول بکشد.

بسط بافت

بسط بافت یک روش پزشکی است که بدن شما را قادر می‌سازد پوست اضافی را برای استفاده در روش‌های ترمیمی “رشد” دهید. این کار با قرار دادن یک وسیله به نام “بسط دهنده بالونی” زیر پوست در نزدیکی ناحیه تحت ترمیم انجام می‌شود. با گذشت زمان، این بالون به تدریج با محلول نمکی (آب نمک) پر می‌شود، به آرامی باعث کش آمدن و رشد پوست می‌شود، که بسیار شبیه پوست یک خانم در دوران بارداری است.هنگامی که پوست به اندازه کافی رشد کرد، برای اصلاح یا بازسازی یک قسمت آسیب دیده استفاده می‌شود. این روش مخصوصا برای بازسازی سینه معمول است.بسط بافت مزایای متعددی دارد که یکی از آن‌ها تطابق تقریبا کامل رنگ و بافت پوست برای ناحیه ای است که به آن نیاز دارد و از آن جا که برداشتن پوست از یک ناحیه به ناحیه دیگر وجود ندارد، اسکار جزیی دیده می‌شود. اشکال عمده در بسط بافت، طول فرآیند است که می‌تواند تا چهار ماه باشد. در طول این دوره، هر چه بالون رشد می‌کند، برآمدگی زیر پوست با آن رشد می‌کند. این برجستگی ممکن است برای بیمار بازسازی سینه مطلوب باشد؛ با این حال، برای بیماران تحت این روش برای اصلاح پوست سر، برجستگی ممكن است به صورت ناخوشایندی قابل توجه باشد.

 چه اتفاقی پس از جراحی برای درمان بافت می‌افتد?


برای هر عمل جراحی که شامل برداشتن و پیوند پوست است بسیار مهم است که از دستورالعمل‌ها و نکات کلی مراقبت از زخم پس از رفتن به خانه پیروی کنید.

فعالیت‌های روزانه بعد از جراحی زیبایی


بعد از بازگشت به خانه بعد از جراحی زیبایی میزان انرژی شما در مقایسه با زمانی که در بیمارستان بودید، کاهش می‌یابد. بیماران اغلب نسبت به زمانی که در بیمارستان بودند، بیشتر احساس خستگی می‌کنند و زودتر خسته می‌شوند. ممکن است تنظیم یک روال منظم مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که آهسته پیش بروید. اگر خسته هستید، وقت بگذارید تا استراحت کنید. به خود بیش از حد فشار وارد نکنید.

تغییرات پوست بعد از جراحی زیبایی


در روند بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی، برای ترمیم سوختگی یا زخم، صبور باشید. همانطور که به در مسیر بهبودی هستید، متوجه تغییراتی در رنگ، ظاهر و احساس پوست خود در محل جراحی خواهید شد. همچنین ممکن است احساس بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا احساس ناخوشی در اطراف برش‌های خود شوید. این علائم طبیعی است. این احساسات در چند ماه آینده بهبود خواهد یافت.

 تزریق وریدی و گردش خون پس از جراحی زیبایی


پس از جراحی زیبایی خود، نظارت بر تزریق خون (عبور مایع) و گردش در ناحیه زخم مهم است. از پوشیدن لباس‌هایی که زخم شما را محدود می‌کند یا تحت فشار قرار می‌دهد، اجتناب کنید. همچنین پزشک شما ممکن است به شما دستورالعمل‌های دیگری برای کمک به گردش خون زخم ارائه دهد.

علائم عفونت در محل جراحی


علائم زیر نشان می‌دهد که ممکن است عفونتی در محل جراحی وجود داشته باشد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، پزشک خود را بلافاصله مطلع کنید:

 • جوش‌ها یا تاول‌های سفید اطراف خطوط برش.
 • افزایش قرمزی، حساسیت یا تورم در محل جراحی.
 • ترشح از خط برش. گاهی اوقات، مقدار کمی خون یا مایعات شفاف زرد رنگ ممکن است ایجاد شود. در صورتی که همچنان ادامه یابد و یا غلظت آن تغییر کند، پزشک خود را مطلع سازید.
 • افزایش چشمگیر یا ناگهانی درد که با داروهای مسکن برطرف نمی‌شود.

ممکن است برخی دیگر ار نشانه‌های عمومی عفونت وجود داشته باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد. اگر متوجه علائم زیر در مورد عفونت شدید، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

 • افزایش پایدار دمای بدن بیش از ۵/۱۰۰ درجه فارنهایت (دمای روزانه بدن خود را هر روز در یک زمان بگیرید)
 • عرق یا لرز
 • بثورات پوستی
 • قرمزی یا خارش و درد گلو هنگام بلعیدن
 • ترشح از سینوس، احتقان بینی، سردرد یا حساسیت به لمس در ناحیه بالای گونه‌ها
 • سرفه مداوم، خشک یا مرطوب که بیش از دو روز طول می‌کشد
 • قسمت‌های سفید در دهان یا زبان شما
 • تهوع، استفراغ یا اسهال.
 • مشکل در ادرار کردن: درد یا سوزش، ادرار مداوم یا مکرر
 • ادرار خونی، ابری، یا بد بو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *